Yeni iPhone, HTC ve Google özelliğini kopyalayacak!

Apple, rakibi Samsung tarafından iPhone akıllı telefonunun kopyaladığını sıklıkla dile getiredursun, bu defa kendisi bir HTC özelliğini kendi cihazına getirmek istiyor gibi gözüküyor. Bu defa iPhone HTC ve Google özelliği ile kullanıcılara yeni bir deneyim sunmak hedefinde.

Yeni iPhone, HTC ve Google özelliğini kopyalayacak!

Apple, rakibi Samsung tarafından iPhone akıllı telefonunun kopyaladığını sıklıkla dile getiredursun, bu defa kendisi bir HTC özelliğini kendi cihazına getirmek istiyor gibi gözüküyor. Bu defa iPhone HTC ve Google özelliği ile kullanıcılara yeni bir deneyim sunmak hedefinde.

iPhone HTC Edge Sense ve Google Active Edge özelliğini kullanabilir!

Apple tarafından gerçekleştirilen ABD Patent ve Marka Ofisi başvurusu ile gelecekteki iPhone modellerinin kenar sensörleri ile gelebileceği ortaya çıkmış durumda. HTC U12 Plus modelinde bu özelliğe Edge Sense 2, Google Pixel 2modelinde ise Active Edge dendiğini hatırlatalım.

Bu özellik ile iPhone modellerinde kenar düğmelerinin kaldırılması ve cihaza sıkma algılama özellikli deforme edilebilir kenarlar eklenmesi hedefleniyor. Şirketin bu mevcut teknolojiyi alarak daha kullanışlı hale getirmek üzere önemli planları bulunuyor.

Sıkma özelliğinin ilk başlarda kullanıcılarca Apple'ın 3.5 mm kulaklık girişini cihazdan kaldırdığı zamanlardaki gibi eleştirebileceği düşünülüyor. Öte yandan tabii ki kullanıcıların düğmesizliğe de alışacağı belirtiliyor. iPhone X ile Ana Ekran tuşuna vedayı bu duruma benzetebiliriz.

Patent başvurusunda, elektronik cihazların kullanıcılardan çeşitli mekanizmalarla girdi alabileceği ifade ediliyor. Bu mekanizmaların tuşlar, düğmeler, harici girdi cihazları ve dokunmatik ekranlar olabileceğine işaret ediliyor. Öte yandan girdi mekanizmaların elektronik cihaz üzerinde alana ihtiyaç duyduğuna ve cihazın estetiğini etkilediğine vurgu yapılıyor.

Harici girdi cihazlarının ise alana ihtiyaç duymadığı ancak bu sefer de bir çeşit konektör kullandığı, bunların da taşınabilirliğe zarar verdiğine dikkat çekiliyor. Elektronik cihaz için güç algılama hisseden bir muhafazanın ise sıkma ile gerçekleşen gerinme ile yan tuşların yerine geçebileceği anlatılıyor.

Bu detayları bir kenara bırakırsak, özetle sonraki iPhone modelleri kendi sıkma algılama sensörlerine sahip kenarları ile hem yeni bir tasarıma hem de yeni ekstra bir kullanıcı deneyimine ev sahipliği yapacak. Artık Apple buna da iSensemi der bilemiyoruz. Bunun bir patent başvurusu olduğunu ve kesin olarak uygulamaya geçemeyebileceğini de hatırlatalım. Yani iPhone 9, iPhone XI veyaiPhone XI Plus ile bu özelliği görme gibi bir lüksümüz henüz yok.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!