Yeni Corolla için 880 kişiye iş

Toyota Türkiye Gerel Müdürü ve CEO'su Orhan Özer, üretimine yılın ikince yarısında başlanacak olan Yeni Corolla için 880 kişinin işe alınacağını belirtti. 2013 yılının Toyota için parlak bir yıl olacağını söyleyen Özer, 2013'te 110 bin araç üretmeyi planladıklarını ve Yeni Corolla'nın üretiminde çok başarılı olmak zorunda olduklarını ifade etti.

Yeni Corolla için 880 kişiye iş

Toyota Genel Müdürü ve CEO'su Orhan Özer İHA'ya Toyata'nın 2012 yılını değerlendirerek, Toyota'nın 2013 hedefleri, Yeni Corolla'nın son durumu ve Avrupa'da yaşanan krizin Toyata'ya etkileriyle ilgili konuştu. Yeni Corolla'nın seri üretimine yılın ikinci yarısında başyayacaklarını ifade eden Özer, Yeni Corolla'nın kusursuz ve başarılı bir şekilde pazara verilmesinin Toyota'nın geleceği açısından çok önemli olduğunu belirterek şöyle dedi:

"Corolla'nın seri üretimine 2013 yılının ortasında seri üretime başlayacağız. Kısmi olarak deneme üretimleri o zamana kadar çeşitli aşamalarla yapılacak, yapılıyor da. Yeni Corolla'nın üretiminde çok başarılı olmak zorundayız. Aracın üretime başlayıp kusursuz, sıfır hatayla ve başarılı bir şekilde pazara verilmesi çok çok önemli. Bu şirketimizn geleceği açısından da çok önemli. Çok güçlüyüz, çok rekabetçiyiz ve başarılı bir şirketiz her yönüyle. Yeni Corolla'nın üretimini bunu ispatlamanın bir fırsatı olarak görüyoruz."

Yeni Corolla'nın üretimi için Mart sonuna kadar 880 personel alacaklarını da söyleyen Özer, "3 aydır görüşmeler sürdürüyoruz, mülakatlar yapılıyor. Şubat ayından itibaren Mart ayı sonuna kadar 880 kişi civarında yeni arkadaş aramıza katılacak. Bunların büyük bir çoğunluğu mavi yakalı olacak, yeni Corolla ile ilgili olarak" dedi.

2012'nin kendileri için en dip nokta olduğunun altını çizen Özer, 2012'nin projelerini hzırlama, Toyota içinde kendilerini tanıtma ve güçlü olduklarını vurgulama çabaları içinde geçtiğini belirtti. Özer şöyle dedi:

"Ama adet olarak konuşursak en dip noktası. 2023'de 76 bin 925 bin civarında araç ürettik ve bunun yaklaşık 63 bin 549 bin adetini ihraç ettik. Bu açıdan baktığımızda 2012 çok başarılı bir yıl bizim için fakat dış görüntüsü o kadar başarılı değil gibi görünüyor. Başarıyı 2013'ten itibaren görmeye başlayacağız."

Toyota'nın 2013 yılı hedefleri hakkında da bilgi veren Özer, "2013"de 110 bin civarında bir üretim yapmayı ve bunun 95 binine yakının ihraç etmeyi planlıyoruz. Yeni Corolla'yı 2013'ün ortasında üreteceğimiz için tam kapasiteye yaklaşacağımız bir dönem olacak ama yılın ilk döneminde daha az üretim yaptığımız için neticelerimize yine olması gerektiği kadar yansımayacak. Fakat 2012'ye göre çok daha parlak bir yıl olacak" dedi.

Üretimlerinin yüzde 90'ının ihracata dayalı olduğunu ve Avrupa'daki krizi aşırı derecede hissetiklerinin altını çizen Özer şöyle dedi:

"Biz 2006-1007 yılllarında Türkiye'nin ihracat şampiyonuyduk ve 176 bin araç üretmiştik. Fatat Avrupa'daki ekonomik kriz nedeniyle ciddi bir düşüş yaşadık. Bizim üretimiizin yüzde 90'ı ihracata bağlı, bununda yüzde 90'ı Avrupa'ya. Neticede Avrupa'daki krizi çok aşırı derecede hissettik. Kötü etkinelndik fakat çok daha güçlü olarak, toparlanarak geri geleceğiz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!