Yeni bir öğrenme kültürünün filizlendiği mekan: Sezin Açık Çatı

Özel Sezin Okulu'nun yeni öğrenme alanı Açık Çatı, "Açık Okul"a dönüşme sürecindeki ilk adım olma özelliği taşırken, eğitim ve okul kavramlarının geleceğine dair bir ön izleme sunuyor. Atölye İstanbul tarafından projelendirilen Açık Çatı Mimari projesi, "Arkitera İşveren Ödülü - 2017" ye lâyık görüldü.Açık Çatı, Sezinliler için önemli bir heyecan, gurur ve motivasyon kaynağı olmayı sürdürüyor.

Yeni bir öğrenme kültürünün filizlendiği mekan: Sezin Açık Çatı

İstanbul'da Açık Çatı, kütüphanesi, makerlab'leri, performans ve çalışma alanlarıyla benzersiz bir öğrenme alanına dönüştü.  Öğrenciler için burası "özgürlüğü", "huzuru","modern tasarım ve teknoloji"yi, "yeni düzen"i, "sınırların ötesini", "hayal gücünü", "demokrasi"yi temsil ediyor. Öğrenciler arasında bu alanı çok sevdiği için okula daha mutlu geldiğini söyleyen çocuklar bulunuyor.

Örneğin 6D sınıfından Ayda Evren, "Açık Çatı benim için ders çalışmak, resim yapmak ve kitap okumaktan fazlası, hayal dünyasına açılan bir kapı, benim kuş gibi özgür olduğum bir yer," diyor.

Açık Çatı, beş yıl önce başlayan ve mimari olarak tamamlansa da hep devam edecek bir proje. Sezin Okulu yöneticileri, projeyi tasarlarken çözümlerin kendi içlerinde olduğuna inandıklarını, kendi değerlerinden ve deneyimlerinden yararlandıklarını söylüyorlar. Düzenlenen sohbetler ve çalıştaylar da öne çıkan kavramlar; iletişim, takım çalışması, esneklik, şeffaflık, gülümseme ve akustik oldu.  Bu projede okul, sınıf gibi kavramlar kullanılmadı. Proje, var olan bir okulun kendini dönüştürebileceği pedagojik bir laboratuvar olarak ele alındı. Buraya ait ve burayla sınırlı olmayan bir mekân.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!