Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yeni baraj Mısır'ın suyunu kesmeyecek

Etiyopya'nın Nil nehri üzerinde inşa edeceği barajın Mısır'ın suyunu kesmeyeceği açıklandı

Yeni baraj Mısır'ın suyunu kesmeyecek

Etiyopya Dışişleri Bakanı Berhane Gebre-Christos, Nil nehri üzerinde inşa edilmesi planlanan Rönesans Barajı'nın Mısır'ın su tedarikini kesmeyeceğini söyledi.

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen Afrika Birliği'nin 50. kuruluş yıl dönümü etkinliklerinde konuşan bakan, barajın Nil nehrinden 84 milyon metreküp su çekeceğini doğrularken, bu  miktarın sulama için değil enerji için kullanılacak olmasından dolayı Mısır'ın suyunun kesilmeyeceğini söyledi.

Rönesans Barajı, Nil'in iki kolundan biri olan Mavi Nil üzerindeki dört barajdan biri olacak. Nil nehrinin yıllık 84 milyar metreküp olan su kapasitesinin 55 milyar metreküplük yüzde 60'ı Mısır tarafından kullanılıyor.

Öte yandan Etiyopya'nın barajda ürettiği elektriğin Mısır dahil komşu ülkelere ihraç edileceği belirtiliyor. Mısır'da benzin sıkıntısı ve yaz meviminde artan elektrik talebi nedeniyle son zamanlarda sık sık elektrik kesintileri yaşanıyor.

Mısır, Sudan ve Etiyopyalı uzmanlardan oluşan ortak bir komite, yaklaşık iki yıldır Rönesans Barajı'nın Nil nehrinin suyunun komşu ülkeler tarafından paylaşımını nasıl etkileyeceğini incelemek üzere bir araya geliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!