Yeni askerlik sistemi Meclis'e sunuldu

Yeni askerlik sistemiyle ilgili kanun teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

Yeni askerlik sistemi Meclis'e sunuldu

Askerlik sistemi değişiyor. Konuyla ilgili kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Teklif olduğu gibi yasalaşırsa askerlik herkes için 12 aydan 6 aya indirilecek. 6 ayı tamamlayarak terhis olma hakkı elde eden askere (isteğe bağlı olarak) 6 ay daha devam etmesi durumunda  2 bin lira aylık ödenecek.

Yeni sistem yasalaştığında, 6 ay askerlik yapmış olanlar terhis olabilecek.

Teklif 1 aylık bedelli askerliğin ise kalıcı hale getirilmesini öngörüyor. 

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA

AK Parti Grupbaşkanvekili Mehmet Muş yaptığı açıklamada, "Bedelli kalıcı hale geliyor. 31 bin TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Yoklama kaçağı olanlar ve bakaya kalanlar bedelli askerlikten faydalanamayacaklar. Yoklama kaçağı ve bakayalar bedelliden faydalanamayacak; her gün için 10 lira ödeyecekler. 6 ayı dolan askerler terhis olabilecekler. Komisyon bugün toplanabilir.Yoklama kaçağı olmamak kaydı ile uygun bir tarihte askerlik yapılabilir." dedi.

'Beka tartışmaları varken askerlik süresinin düşürülmesine ilişkin eleştirilere ne diyorsunuz?' sorusuna "Ülkemizin geleceği her şeyin ötesinde. Sistemin daha güçlü hale gelmesi için atılan adımlardır. Savunma sanayinde atılımlar hepsi toplu olarak ele alınmalıdır. Ordumuzun her zamankinden güçlü olması için adımlar atıyoruz" yanıtını verdi.

Bakan Akar, yeni askerlik sisteminin bayramdan önce yasallaşabileceğini söylemişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!