Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

YENİ ANAYASA İÇİN REFERANDUM YAPILACAK

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, Bursa Barosu Başkanı Zerekiya Birkan'ı makamında ziyaret etti. Arınç, 367 değil 467 milletvekili çıkarsalar bile yeni anayasayı referanduma taşıyacaklarını söyledi.

YENİ ANAYASA İÇİN REFERANDUM YAPILACAK

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Barosu'nun yeni başkanı Zekeriya Birkan'ı makamında ziyaret etti. Baro Başkanı Birkan, tartışmalara konu olan Bursa Adliyesi'nin Ankara yolundaki yeri, yeni anayasa değişikliği ve yurt dışına çıkan avukatlara yeşil pasaport verilmesi konusunda Arınç'tan destek istedi. Bugün herkesin 'AK Parti 367'den fazla vekil çıkarırsa kendi anayasasını yapma konusunda dayatır mı?' diye düşündüğünü vurgulayan Arınç, "Bu konuda iddiamız şudur. 367 değil, 467 milletvekili de olsa yeni anayasayı referanduma sunucağız. Buna sadece vekillerin değil halkın da katılmasını düşünüyoruz. Umarım bu konuda herkesin hazırlığı vardır. Daha az maddeli, ideolojisi olmayan, fert, insan odaklı bir anayasa düşünüyoruz. Temel hakları güvence altına alacak, bireyi devlet karşısında güçlü kılacak bir anayasa istiyoruz. 1961 ve 1982 anayasasında kutsan devlet anlayışı vardı. Bunu yüceltici ifadeler başlangıç maddelerinde yer alıyordu. Yapılan anayasa değişikliklerinin hepsine katıldık ve destekledik. Daha çağdaş, daha özgürlükçü anayasaya ihtiyaç var. Yeni anayasayı yeni dönemde gerçekleştirmeye çalışacağız. Günlük kısır çekişmelerden uzak kalınsa halk beklediği anayasasına en kısa sürede kavuşur. 2 yıl içinde umarım böyle bir çalışma yapılır" dedi.

Bursa Adliyesi'nin yetersizliği konusunda bilgisinin olduğunu ifade eden Arınç, "Bursa'da yeni adalet sarayının yapılması konunda talep bana da aktırılmıştı. Bu konuda baronun sıkıntılarını dikkate alacağız. Biz yeni bir şey yaparken 50 yılı düşünerek yapacağız. Ulaşım ve yanında adliye ile bağlantılı kurumların da yakın olması gerekir. Bu konuyu öncelikli olarak planlayacağız. Ben bu konuda iki talimat verdim, Mustafakemalpaşa ve Bursa adalet sarayları konusunda. Bunu seçimlerden sonra netleştireceğiz. Tarafları bir kez daha dinlememiz gerekiyor. Bu konuda endişeniz olmasın" diye konuştu.

Arınç, avukatlara yeşil pasaport verilmesi konusunda da bazı düzenlemeler yapılabileceğini açıkladı.

 

YENİ ANAYASA İÇİN REFERANDUM YAPILACAK YENİ ANAYASA İÇİN REFERANDUM YAPILACAK YENİ ANAYASA İÇİN REFERANDUM YAPILACAK YENİ ANAYASA İÇİN REFERANDUM YAPILACAK YENİ ANAYASA İÇİN REFERANDUM YAPILACAK YENİ ANAYASA İÇİN REFERANDUM YAPILACAK YENİ ANAYASA İÇİN REFERANDUM YAPILACAK YENİ ANAYASA İÇİN REFERANDUM YAPILACAK
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!