Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yemenli yapışık ikizler kurtarılamadı

Yemen'de isyancı Husilerin elinde bulunan San'a şehrinde dünyaya gelen yapışık ikizler, hayatlarını kurtaracak ameliyatı olabilmek için yurt dışına gitmeyi beklerken, hayatını kaybetti.

Yemenli yapışık ikizler kurtarılamadı

Yemen'de isyancı Husilerin elinde bulunan San'a şehrinde yapışık ikizler dünyaya gelmiş ancak hayatı tehlikeleri olduğu için yurtdışında tedavi olmaları gerektiği açıklanmıştı. Sağlık kuruluşlarının çağrısı üzerine açıklamada bulunan Suudi Arabistanlı yetkililer, çocukların ülkeye getirilmesi için görüşmelere başladığını bildirmişti. Ancak çocukların doktoru Faysal el-Babily, Birleşmiş Milletler veya herhangi bir ülkeden herhangi bir cevap alamadığını açıklamıştı. Çocukların tedavilerinin sürdüğü el-Tavra Pediatri Hastanesi, iki haftalık Abdurrahman ve Abdürrahim el-Haymi'nin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bebeklerin ölümüyle ilgili Suudi Arabistan'ı suçlayan yerel yönetim, San'a şehrine yapılan ambargonun kaldırılması gerektiğini söyledi. 

"İKİZLERE KİMSE YARDIMCI OLMADI" 
Karaciğer ve böbrekleri ortak kullanan ancak ayrı ayrı kalplere sahip olan ikizleri hayatta tutmak için hastane yönetimi doğumdan beri çabalıyordu. El-Babily çocukları hayatta tutma sürecinin çok zorlu olduğunun altını çizerek, "İkizlerin doğumundan bu yana, ikizlerin tedavisi için yurt dışındaki herhangi bir tıp merkezine tahliye edilmesi gerektiğini Birleşmiş Milletlere, uluslararası örgütlere ve Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon ülkelerine olan uyarılarımızı tekrarladık" diyerek son ana kadar mücadele ettiklerini vurguladı. 

Tüm çağrılara rağmen yardım eli uzanmayan Abdurrahman ve Abdürrahim bebeklerin cenazeleri San'a'da toprağa verildi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!