Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yaz ishali öldürücü olabilir

Dr. Celal Naci Gökçınar, yaz aylarında sık rastlanan hastalıkların başında gelen ishalin ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek, yaz ishalinin çocukluk yaş gruplarında beslenme yetersizliği ve aşırı su kaybından dolayı ölüme neden olabileceğini söyledi.

Yaz ishali öldürücü olabilir

 

Yozgat Boğazlıyan Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Dr. Celal Naci Gökçınar, yaptığı açıklamada, ishalin iki önemli tehlikesinin ölüm ve aynı zamanda beslenme yetersizliği olduğunu vurguladı. Gökçınar, "Ölüm, öncelikle vücuttan büyük miktarda su ve tuz kaybı sonucu meydana gelebiliyor. İshal, kötü beslenen çocuklarda daha sık görülebiliyor. Ve daha ağır seyredebiliyor." dedi.

ÖLDÜRÜCÜ OLABİLİR

Özellikle yaz ishalinin öldürücü olabileceğini ifade eden Dr. Gökçınar, "Günlük dışkılama sayısının kişiden kişiye değiştiğini ve beslenme düzenine göre değişmekle beraber, normalden daha sulu ve günde üç defadan sık yapılması haline ishal denir. Fakat anne sütüyle beslenen bebekler normalden daha sık dışkı yapabilirler. Bunun, ishal vakası olarak değerlendirmemek gerektiği de unutulmamalıdır." diye konuştu.

EVDE TEDAVİ EDİLEBİLİR

İshalli hastalıkların, çoğunun basit önlemlerle ve hastaneye yatırılmaya gerek kalmadan evde tedavi edilebileceğini ifade eden Dr. Gökçınar, şunları söyledi: "İshal tedavisinin ana amacı, vücuttan kaybedilen sıvının yerine konması. Bu amaçla sanılanın aksine ishalli çocuğa her zamankinden daha çok su ve sulu gıdalar verilmesini ve çocuk emziriliyorsa emzirmeye devam edilmesi gerekir. Eğer sağlık personeli tarafından çocuğunuza ağızdan şeker-tuz paketi verilmişse tarif edildiği şekilde hazırlayıp verilmesi gerekir. Eğer çocuk verilen sıvıyı alamıyorsa, kanlı ishali ve kusması varsa mutlaka hastaneye yatırılarak tedavi gerekeceğinden, vakit kaybedilmeden hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Ayrıca, dışkı sayısı 10'u aştı ise kusma aralıksız sürüyorsa, ağır ishalli olmasına rağmen ağızdan şeker, tuz karışımı solüsyon almıyor ise ateş 24 saatten sonra hala devam ediyorsa, dışkı kanlı ve sümüklü ise mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır."

KORUNMA YOLLARI

İshalden korunma yolları hakkında da bilgi aktaran Dr. Gökçınar, "Ağız yoluyla bulaşan ishal önlenebilir bir hastalıktır. Bebeklere ilk altı ay sadece anne sütü verilmeli. Çocuklar yaşına uygun yeterli ve dengeli beslenmeli, temiz içme suyu kullanılmalıdır. Meyve ve sebzeler tüketilmeden önce iyice yıkanmalı, eller yemekten önce ve tuvaletten sonra mutlaka sabunla yıkanmalıdır." şeklinde konuştu.

CİDDİYE ALINMALI

Dr. Celal Naci Gökçınar, ishalli hastalıkların anne ve babalar tarafından ciddiye alınması, özellikle çocukların vakit kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna götürülmesi, verilen tedavi ve önerilerin dikkatli bir şekilde uygulanması gerektiğini belirtti. Gelişigüzel ishal kesici ilaçlar ve antibiyotiklerin kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Gökçınar, ilaçlar gereksiz yere kullanıldığında hastalığın uzamasına ve bazen de ağırlaşmasına neden olabileceğini sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!