Yaylar Şüca Kemankeş için gerildi

Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü öncülüğünde, Bursa Sipahi Atlı ve Okçuluk Spor Kulübü Derneği, Osmangazi Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ve Dağ-Der'in katkılarıyla Atıcılar Olimpik Atletizm Stadyumunda Bursalı Şüca Kemankeş adına düzenlenen geleneksel okçuluk turnuvasına Türkiye'nin çeşitli yerlerinden her yaş grubundan 260 sporcu katıldı. 2 gün süren turnuvada geleneksel okçuluğun yaşatılması için yaylar gerildi.

Yaylar Şüca Kemankeş için gerildi

Bursa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Hayatını okçuluk sporuna adamış, padişahın oğullarına da bu sporu öğretmekle görevlendirilmiş Harmancık ilçesi̇ni̇n Okçular köyünde doğmuş ve büyümüş olan Şüca Kemankeş adına düzenlenen geleneksel okçuluk turnuvası Atıcılar olimpik Atletizm Stadyumunda gerçekleşti. Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü öncülüğünde, Bursa Sipahi Atlı ve Okçuluk Spor Kulübü Derneği, Osmangazi Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ve Dağ-Der'in katkılarıyla düzenlenen turnuvaya Türkiye'nin çeşitli yerlerinden her yaş grubundan 260 sporcu katıldı. Bursa'da ilk kez düzenlenen Bursalı Şuca Geleneksel Okçuluk Yarıştayı 2 gün boyunca geleneksel okçuluğun yaşatılması için yaylar gerildi.

Bursa Sipahi Atlı ve Okçuluk Spor Kulübü Derneği Başkanı Ahmet Beltan Yücel, "Bursa'da ilk defa bir etkinlik düzenliyoruz. Bursalı Şüca Kemankeş adına yapıyoruz. Aynı zamanda Bursa'nın kurtuluşu haftası kapsamına da alındığı için mutluyuz. Bursa'da bu organizasyonun artarak devam etmesini istiyoruz. Sporcular Kars, Mersin, İstanbul, Akhisar, Ankara, İzmir gibi illerden katılım sağladı. 260 yarışmacı katıldı. Eli yay tutan herkesin yapabileceği bir spor. Bunun için bir yaş sınırlaması yok. Herkes geleneksel kıyafetiyle renk cümbüşü içerisinde yarışmamıza devam ediyoruz" dedi.


 

Duman Ağa lakabı ile bilinen geleneksel okçuluğun duayenlerinden kabul edilen Şenol Duman, "1951'den beri unutturulmuş geleneksel okçuluk sporumuzun canlanması için canla başla mücadele ediyoruz. 40 derece sıcağın altında geleneksel kıyafetlerle Türk örf ve adetlerine göre bunu yaşatmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

2.5 yıldır okçuluk sporu ile uğraşan Zeynep Zehra Türkmen ise yarışmaya İstanbul'dan katıldığını dile getirerek, "Farklı bir formatta yapılıyor. Burada daha farklı yarışıyoruz var. Değişik bir deneyim olacak benim için" dedi. 

İŞTE SONUÇLAR

Yetişkin Erkekler Kategorisi

1.      Murat Özveri  (Tirendaz Okçuluk İstanbul)

2.      Muharrem Sarıkır (Çekmergen Geleneksel Okçuluk İzmir)

3.      Ümit Karadiken (Kasırga Geleneksel Okçuluk Mersin)

Yetişkin Bayanlar Kategorisi

1.       İrem Deniz (Tirendaz Okçuluk İstanbul)

2.      Funda İvgin  (Çekmergen Geleneksel Okçuluk İzmir)

3.      Nagihan Tunç (Zümrüt-Ü Anka Geleneksel Okçuluk Kocaeli)

Karma Gençler Kategorisi

1.      Bilal Türk (Sipahi Atlı Geleneksel Okçuluk Bursa )

2.       Muhammet Ali Öncü (Öncü Spor Okçuluk Kocaeli)

3.      Fatih Özcan (Soma Sotes Spor Manisa)

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!