Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yaşayan en büyük yazar!

Fransa'da yayımlanan "Le Point" dergisi, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk için "Şüphe yok ki bugünlerde dünyanın en iyi yazarı" ifadesini kullandı. Uzmanlar yorumu, Türk edebiyatının gündeme gelmesi açısından önemli buldu

Yaşayan en büyük yazar!

Fransa'da yayımlanan "Le Point" dergisinin geçtiğimiz yılın en iyi romanlarını seçtiği listede Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un da "Masumiyet Müzesi" adlı romanına yer verildi. Romanın konusundan bahseden kısımda romanda objelerin izinde bir aşk hikayesinin anlatıldığı belirtildi. Dergide ayrıca Pamuk için "Şüphe yok ki bugünlerde dünyanın en iyi yazarıdır" dendi. Biz de bu yorumu nasıl karşıladıklarını Türkiye'den yayıncılara ve edebiyat eleştirmenlerine sorduk.

'YARIN DA BİR BAŞKASI'
Semih Gümüş (Edebiyat eleştirmeni): Orhan Pamuk'un romanları Batı'da uzun zamandan beri farklı ve yeni pencereler açan romanlar olarak görülüyor. Bu tür yargıların öbür nedeni de öznelliktir. Değerlendirmeyi yazan bir kişi, demek ki kendi öznelliği içinde Orhan Pamuk'u böyle görüyor. "En iyi" gibi nitelemeler edebiyatta anlamsızdır elbette ama öznelliğimiz bizi böyle yargılar vemeye kolayca götürür. Le Point de bugün Orhan Pamuk'u böyle görmüş, yarın bir başkasını öne sürecektir.

'HAKSIZLIK EDİLMEMELİ'
Erdem Öztop (Turkuvaz Kitap): Dünyanın en iyi yazarı gibi bir unvan verilecekse, sadece bir yıl değil, her yıl çok satan olması gerekmez mi? Evet Orhan Pamuk önce Türk Edebiyatı'nın ve beraberinde artık Dünya Edebiyatı'nın çok satan, hatta en çok satan yazarları arasındadır. Ve bence de Türkiye'nin hatta dünyanın en iyi yazarları arasındadır. Ama tek isme indirgemek diğer iyi yazarlara da haksızlık edilmesine sebep olur. 

'YORUMLAR NORMAL'
Ömer Türkeş (Edebiyat eleştirmeni): Edebiyatta dönem dönem bu tarzda yorumlar olur. Böyle bir yorumun yer alması, Türk edebiyatının gündeme gelmesi demektir. Bu yorumun önemi Türk edebiyatının gündeme getirilmesidir.

'ÖVGÜYÜ HAK EDİYOR'
Can Öz (Can Yayınları sahibi): "En iyi" veya "en kötü" gibi yorumların hiçbirine katılmıyorum. Övgüyü de sonuna kadar hak ediyor. Nobel aldıktan sonra siyasi kimliğine dikkat çekti. Ancak çok iyi bir yazar olmasaydı siyasi yorumları onu bir yere getiremezdi.

'FRANSA'DA SEVİLEN İSİM'
Elif Tanrıyar (SABAH Kitap yazarı): Pamuk, şüphesiz bugünlerde Fransa'da en sevilen yazarlardan biri. Bunu; Pamuk'a Paris'te verilen Fransız onur nişanı sırasında Fransa Kültür Bakanı'nın, Pamuk'un, -kendi sözleriyle- "fanatizm, köktencilik ve tüm baskılara karşı verdiği mücadele"den övgüyle bahsetmesinden de anlayabiliriz. "Masumiyet Müzesi" için de, rahatlıkla Fransız okurların çok seveceği bir roman olduğunu söyleyebiliriz. 

KAYNAK:SABAH

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!