Yarı fiyatına bedelliye hücum

Fransa'da yaşayan Türk gençleri, dövizle askerlik miktarının 5,112 euro olduğu kanunundan yararlanabilmek için konsolosluğa akın etti. Geceyi dört derece soğukta konsolosluk önünde geçirenler tepki gösterdi.

Yarı fiyatına bedelliye hücum

Hükümetin bedelli askerlik için çıkardığı yeni kanun tasarısında yurtdışında 3 yıl çalışanların 10 bin euro karşılığında bedelli askerli yapması kararı alınmıştı.

Şu andaki miktarın yaklaşık iki katı olan bedeli ödemek istemeyen vatadaşlar, mevcut fırsatı kaçırmamak için konsoloslukların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Fransa'nın Strasbourg Başkonsolosluğu önünde günboyu yaşanan izdiham gecede devam etti. Başkonsolosluğun bulunduğu rue Auguste Lamey Caddesi'nde gece saatlerinde 200'e yakın askerliğini bedellik yapmak isteyen kişi işlemlerinin yapılması için sıra bekledi. Yoğunluk nedeniyle konsololukta askerlik dışında bütün işlemler durduruldu. Konsolosluğa noter, nüfus, pasaport, vekalet gibi diğer işlemler için gelenlerin işlemleri yapılmadı.

YASALAŞMASINA AZ KALDI

Vatandaşların konsolosluklar önünde uzun kuyruklar oluşturmasının arkasında, kanun tasarısının yürürlüğe girmesinin önünde az zaman kalması etkili oluyor.

Askerlik Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. Altı Maddelik Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilirse; onay için Cumhurbaşkanlığı'na gönderilecek. Cumhurbaşkanı'nın kanunu onaylaması halinde Resmi Gazete'de yayımlanması gerekiyor. Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girmiş sayılıyor.

Ancak Cumhurbaşkanı'nın kanunu 15 gün inceleme hakkı bulunuyor. Bu sürenin sonunda 'veto' etmesi de mümkün. Bu durumda kanun metni; Cumhurbaşkanı'nın itirazları doğrultusunda yeniden TBMM Genel Kurulu'nda görüşülüyor.

Ancak, tasarı grupların onayıyla Cumhurbaşkanı'nın önüne gittiği için veto ihtimali az görülüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!