Yargı sorunu çözmeli

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, tutuklu milletvekillerinin durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yargı sorunu çözmeli

Çiçek, A Haber kanalında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.


TBMM Başkanı Çiçek, uzun tutukluluğun Türkiye için ''ciddi bir yara'' olduğunu belirtti.

Yargının bu sorunu çözemediğini anlatan Çiçek, ''Halbuki yargı, sorunları çözmek için vardır. Maalesef uzun tutukluluk süresi önümüze problem olarak geliyor. Yargının bunu bir şekilde çözmesi lazım, çözmediği sürece kendisi tartışma konusu oluyor'' diye konuştu.

Uzun tutukluluğun, tutuklu milletvekilleri nedeniyle siyasi sorun olarak karşılarına çıktığına dikkati çeken Çiçek, ''Tutuklu milletvekilleri konusu 2 seneyi doldurdu. Seçilen kişiler, seçilme süresinin yarısını doldurdu, halen davalar bitmedi'' dedi.

Çiçek, yargının zamanında çözemediği her konunun siyasi, güvenlik, sosyal sorun olarak ortaya çıktığını, bu nedenle yargının bu tartışmalardan kendisini bir an evvel kurtarması gerektiğini söyledi.

Aksilik olmazsa...

Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin soruları da yanıtlayan Çiçek, ''Yoğun çalışmayla işi belli noktaya getirebiliriz. Zaten çabamız, mart sonuna geldiğimizde aşağı yukarı anayasa metninin omurgası çıkmış olur. Bir aksilik olmazsa, anayasa konusunda tüm partilerin mutabık kaldığı, biraz yoğunlaşarak mutabık kalacakları veya tümüyle ayrıştıkları noktaların tamamını çıkarabiliriz. Bu Türkiye için önemli bir kazanımdır'' diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!