Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yargı reformları İzmir'de tartışılıyor

İZMİR'de, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komisyonu toplantısı düzenlendi. 2 gün sürecek toplantıda, Türkiye'de yargı reformları ve yargıyla bağlantılı kurumların değişimi masaya yatırılacak.

Yargı reformları İzmir'de tartışılıyor

AKPM Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komisyonu toplantısı, Hilton Oteli'nde başladı. Toplantıya AKPM Türkiye Delegasyonu Üyesi AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kenan Özdemir, Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Daire Başkan Yardımcısı Okan Taşdelen, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreter Yardımcısı Engin Durnagöl ve çok sayıda yargı temsilcisi katıldı. Basına açık bölümde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Antalya Milletvekili ve AKPM Türkiye Delegasyonu üyesi Mevlüt Çavuşoğlu, iki gün sürecek toplantının verimli geçeceğini söyledi.

Tüm üyelerden İzmir'in EXPO 2020 adaylığı için destek isteyen Çavuşoğlu, "İzmir'de çok sayıda uluslararası organizasyon yapıldı. Tüm meslektaşlarımdan İzmir'in EXPO 2020 adaylığı desteğini bekliyorum" dedi.

Türkiye'nin yargı reformu alanında ciddi adımlar attığını söyleyen Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kenan Özdemir, "Son iki yılda dört yargı reformu paketi kabul edilmiştir. Yargı reformlarındaki temel espri yargının ağır iş yükünü azaltıcı tedbirler alınması, iyi işleyişi sağlayacak yapısal değişiklikler yapılması ve insan hakları noktasında hak ihlallerine sebep olacak sorunlara müdahale etmektir. İnsan hakları ve ifade özgürlüğü konusunda önemli adımlar atılmıştır. Yeni yargı paketiyle tutukluluk oranları giderek azalmıştır. Bunun sebebi de tutukluluk yerine adli kontrol uygulamasının getirilmesidir. Tutukluluk oranında yüzde 22 azalma olmuştur" dedi.

HSYK Genel Sekreter Yardımcısı Engin Durnagöl ise HSYK'nin yapısının yanında mantığının da değiştiğini söyledi. Durnagöl, "HSYK sadece hakimlerin ve savcıların özlük işlerine bakıyordu. Ama şimdi ise yargının daha hızlı ve verimli çalışması için üzerine düşen görevleri aldı. HSKY yeni yapısıyla faaliyete geçtiği anda bin 545 hakim ve savcılarla adli analiz toplantıları yaptık. Hakim ve savcılara yargıyı yavaşlatan neler diye sorduk. Bu kapsamda 18 bölge toplantısı gerçekleştirdik. 19'uncu ve son toplantı ise Ankara'da yapıldı. Bu toplantılar rapor haline geldi. Bu rapor adalet bakanlığına gönderildi. Yargıda analiz toplantıları yargı reformlarının çıkışına vesile olmuştur. HSYK eski kurulla kıyaslandığında artık çok daha dışa açık, daha pozitif bir kurul olduğunu söyleyebilirim. İkili ilişkilerde ve yapmış olduğu projelerde bunu görüyoruz" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!