YARGI KARARLARINA SAYGILIYIZ, AMA...

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Danıştay'ın geçtiğimiz hafta içerisinde başörtüsü kararına saygılı olduklarını; ancak kararın toplumsal huzuru destekleyen bir karar olmadığını söyledi . Bakan Çelik, "Halen Türkiye'de başörtüsü meselesinin bu boyutlarda yeniden tartışılıyor olması insan hakları ve özgürlükler bağlamında üzüntü verici bir tablodur" dedi

YARGI KARARLARINA SAYGILIYIZ, AMA...

Bursa'da hayırsever işadamı Faik Çelik tarafından yaptırılan Bulduk Çelik Huzurevi'nin açılışına katılan Bakan Çelik, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Danıştay'ın başörtüsü kararını değerlendiren Bakan Faruk Çelik, yargı kararlarına saygılı olduklarını; ancak Türkiye'nin artık bu sorunu geride bırakması gerektiğini vurguladı. Kararı eleştirdiklerinin altını çizen Bakan Çelik, "Yargı kararlarına saygılıyız; ama bu kararın Türkiye gerçekleriyle, bilimsel gerçeklerle insan hakları ve bu anlamdaki taleplerle toplumsal huzur ve barış açısından bir katkısı olmadığı görülüyor. Muhalefet liderleri açıkça bunu değerlendirdiler. Muhalefet liderleri, 'Toplumsal huzuru destekleyen bir karar değildir' şeklinde değerlendirmelerde bulundular. Yargı kararlarına saygılıyız; ama Türkiye'de artık bu sorunlar bu boyutlarıyla konuşulmaması düşüncesindeyim" diye konuştu.
"ÖCALAN'IN AÇIKLAMALARI NASIL KİM TARAFNIDAN TANINIYOR, BİLEMİYORUZ"
Bir gazetecinin İmralı'da tutuklu bulunan teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın 'Ev hücresi olmazsa Mart ayında çekilirim' tehdidini hatırlatması üzerine konuşan Bakan Çelik, Öcalan'ın açıklamalarının cezaevinden nasıl taşındığını anlamakta zorluk çektiklerini söyledi. Açıklamaların Öcalan'a ait olup olmadıklarını bilmediklerini dile getiren Devlet Bakanı Faruk Çelik, bu haberlerin avukatlar aracılığıyla yayıldığını bilmediğini kaydetti. Bakan Çelik şöyle devam etti: "Bu açıklamalar avukatlar aracılığıyla mı geliyor, bilemiyoruz, bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Nedir bilemiyoruz. Bizim o olayda bakışımız birilerin planı değil, devletin hükümetin kendi planıdır. Terör konusunda bizim kanaatimize göre, toplumun algısına göre önemli noktaya geldik. Vatandaşımız olayları gördü. Olayların altında ne oluyor ne bitiyor, şeffaf şekilde tartışılıyor. Aydınlanma sürecinde tüm olumsuzluklar ortadan kalkacak".
"SEÇİMLER ÖNCESİ OLUMSUZLUKLAR OLABİLİR"
Bir basın mensubunun seçimler öncesinde istenilmeyen olayların olup, olmayacağı yönündeki soruyu da cevaplandıran Bakan Çelik, olumsuz olayların olabileceğini kaydetti. Seçimlere giderken ülkenin istikrarından, huzurundan, barışından rahatsız olan kesimler olabileceğine dikkat çeken Çelik, "Onların bazı davranışları eylemleri söz konusu olabilir. Başbakan valileri ikaz etti. Herkesin dikkatli olması gerektiğini, temel olumsuz gelişmelerin baştan tespit edilip bertaraf edilmesini istedi.


 

YARGI KARARLARINA SAYGILIYIZ, AMA...
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!