Yardım tırları Suriye'ye doğru yola çıktı

Mardin'de oluşturulan Suriye Yardımlaşma Platformu, Suriye'deki savaş nedeniyle sivil toplum kuruluşu ve işadamları ile birleşerek gıda ve giyim malzemesi topladı. Toplanan 4 TIR dolusu yardım, Mardin'in sınır bölgesi olan Kamışlı ve Rasulayn bölgesine dualarla uğurlandı.

Yardım tırları Suriye'ye doğru yola çıktı

Mardin'de faaliyet gösteren 40'ın üzerinde sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin Suriye için bir araya gelerek kurdukları Mardin- Suriye Yardımlaşma Platformu'nun Suriye halkına gönderilmek üzere topladığı 32 ton un, battaniye, çocuk maması, süt, süt tozu, ilaç, medikal malzeme, kuru gıda, temizlik ve mutfak malzemeleri ile giyecekten oluşan 4 TIR'lık yardım filosu bölgeye gönderildi.

Mardin- Suriye Yardımlaşma Platformu Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, Suriye'deki iç savaş nedeniyle birçok insanın ağır şartlarda yaşadığını ve kış nedeniyle şartların daha da ağırlaşacağını belirterek Mardinlileri yardım yapmaya çağırdı. Suriye'de yaşayan insanların, soğuk kış şartları, açlık ve daha birçok sorunla karşı karşıya kaldığını belirten Timurağaoğlu, "Savaş, açlık, soğuk ve pek çok sorunla boğuşan Suriye halkı için Mardin'den yaklaşık 500 bin lira değerinde malzemenin yer aldığı 4 yardım TIR'ımız yola çıktı. Kampanya kapsamında Suriyeli mültecilere ulaştırmak üzere 32 ton kuru gıda, 700 adet battaniye ve muhtelif giyim malzemesini bugün Mardin'den yola çıkardık. Bu olumsuz şartlar devam etiği sürece platform olarak yardımlarımız aralıksız olacak. Mardin halkının desteğiyle her ay 3 TIR yardımı bölgeye ulaştırmayı düşünüyoruz" dedi.

Mardin STK Platformu Başkanı Mustafa Aydın ise Suriye'ye karşı vatandaşları duyarlı olmaya davet etti. Aydın, "Bugün Suriye'deki sefalet Somali'den daha derin. Bugün Suriye'deki insanlar, bir kuru ekmeğe muhtaç. Giden yardımların büyük kısmının un olması, özellikle unu talep etmeleri, bu sefaletin, bu ihtiyacın büyüklüğünü gösteriyor. En temel gıda malzemelerine büyük bir ihtiyaç duymaktadırlar. Biz de Mardinli olarak ilk günden beri duyarlılığımızı ortaya koyduk. Bütün sivil toplum kuruluşu temsilcileri bir araya gelerek bir platform oluşturduk. Bu platform üzerinden meşru yollarla en temel ihtiyaç maddelerini nasıl karşılayabiliriz? Mardin olarak karınca, kararınca bu tarihi süreç içerisinde sorumluluklarımızı yerine getirmek için buradayız" diye konuştu.

Yardımların toplanmasında büyük bir emek harcayan Mardin Sanayici İşadamları Derneği  Başkanı Nasır Duyan da "Mardinli işadamları olarak her zaman yardım konusunda öncü olduk. Daha önce Somali'ye, Filistin'e, Pakistan'a ve Van'a yardım filolarımızı ulaştırmıştık. İlkemiz ve felsefemiz; Peygamberimiz'in 'Komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir' hadisidir. Bizler işadamları olarak bu duyarlılığımızı gösterdik. Orada yaşayanlar, bizim kardeşlerimiz, akrabalarımızdır" dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra yardım filosu İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun'un okuduğu dua ile Suriye'ye gitmek üzere yola çıktı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!