Yardım melekleri hekim yetiştirecek

Somali'ye gönüllü olarak sağlık hizmeti sunmaya giden Türk doktorlar, ülkenin ilk eğitim ve araştırma hastanesinde, uzman hekimler yetiştirmeye hazırlanıyor.

Yardım melekleri hekim yetiştirecek

Kimse Yok Mu Derneği'ne yapılan hayırsever bağışlar ve Nil Organizasyon'un çalışmaları ile Somali'nin Başkenti Mogadişu'da yaptırılan, işletilmek üzere bu ülkede gönüllü sağlık hizmeti sunan Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu'na (ESAFED) devredilen Deva Uluslararası Eğitim ve Araştırma Hastanesi, açılış için gün sayıyor.


ESAFED'in davetlisi olarak İzmir'de bulunan Somali Kalkınma ve Kamu Hizmetleri Bakanı Maryan Qasim, Türkiye'den ülkelerine uzanan yardım elini AA muhabirine değerlendirdi.

Qasim, Türkiye ile Somali arasındaki bağın yeni olmadığını, 15. yüzyıla dayanan bir geçmişe sahip olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

''Türk halkı ile Somali halkı arasındaki dostluk, 3-5 senelik değil, 15. yüzyıldan bu yana var. Biz Somalililer, Türkleri her zaman sevdik ve çocuklarımızı, Fatih Sultan Mehmet gibi büyük liderleri anlatarak büyüttük. Fatih'in torunlarının hayat kurtarmak için Somali'ye gelmeleri bizim için sürpriz olmadı. Fatih, Türk olarak doğmuş olsa da sadece Türklere ait değil, tüm Müslümanların tarihini simgeliyor.''

Somali, küllerinden yeniden doğacak

Qasim, yapımı devam eden Deva Uluslararası Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin de bu alanda ülkede çok önemli bir boşluğu dolduracağını belirterek, ''Deva Uluslararası Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Somali'ye yeniden umut verecek, çünkü eğitim hastanesi yapısıyla uzmanlık eğitiminde yeni bir sayfa açacak. Somali inşallah yeniden küllerinden doğacak ve orada yeniden bir uygarlık kurulacak. Türk doktorlarla birlikte çalışarak tıp eğitimi müfredatını da düzenleyeceğiz. Somali'de yıllar önce eğitim hastanesi vardı, ama yaşananların ardından bugün bir eğitim hastanemiz yok. Deva Uluslararası Eğitim ve Araştırma Hastanesi, umudun başlangıcı olacak. Türk kardeşlerimizin destekleri sayesinde, gelecekten çok ama çok umutluyum. Eğitim hastanemiz olmadığı için uzmanlık eğitimi veremiyorduk, şimdi inşallah bunu da başaracağız.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!