Yaptırımların ardından Rusya'dan dolar hamlesi

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, ABD dolarının uluslararası ticarette tehlikeli bir enstrüman haline geldiğini belirterek "ABD varlıklarına yatırımlarımızı önemli oranda azalttık ve azaltmaya devam edeceğiz. Dolar yerine de avro ve Çin yuanı gibi para birimlerinin kullanımını artıracağız." dedi.

Yaptırımların ardından Rusya'dan dolar hamlesi

Siluanov, Rus televizyon kanalı Rossiya 1'e verdiği mülakatta, ABD'nin  Rusya'ya yönelik yaptırımları nedeniyle dolar kullanımını azaltacaklarını  belirtti.

Yaptırımlar doğrultusunda ABD varlıklarına yönelik yatırımları  azalttıklarına işaret eden Siluanov, "ABD varlıklarına yatırımlarımızı önemli  oranda azalttık ve azaltmaya devam edeceğiz. Dolar yerine de avro ve Çin yuanı  gibi para birimlerinin kullanımını artıracağız. ABD doları uluslararası ticarette  tehlikeli bir enstrüman haline geldi." diye konuştu.

 Rusya'daki Amerikan şirketlere ise yaptırım uygulamayı  planlamadıklarını söyleyen Siluanov, "Çünkü bu şirketler Rusya vatandaşlarını  istihdam ediyorlar. Petrol ticaretinde ise yerel paralara geçme ihtimalini  değerlendiriyoruz. ABD'nin yaptırımları Amerikalılara geri tepecek." ifadelerini  kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada,  Türkiye'nin Çin, Rusya, İran, Ukrayna gibi ülkelerle ticaretin milli para  birimleri üzerinden yapılmasının planlandığını bildirmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ABD'nin doları siyasi bir  enstrüman olarak kullanmasını eleştirerek "ABD'nin doların kullanılmasına yönelik  kısıtlayıcı adımlarını stratejik bir hata olarak görüyoruz." demişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!