Yapay zeka odaklı işlemci geliyor!

Son yılların en popüler teknolojilerinden yapay zeka, özellikle akıllı telefonların kameralarında sıkça karşımıza çıkıyor. Ancak, akıllı telefonlarda yapay zekayı daha etkin halde görebilmemiz için işlemci tarafında optimizasyonlar gerekiyor.

Yapay zeka odaklı işlemci geliyor!

Bu kapsamda Qualcomm, Snapdragon 700 serisini duyururken, dikkat çekici bir karara imza atan MediaTek ise geçtiğimiz Şubat ayında duyurduğu üst seviye Helio P60 işlemcisini, yapay zeka için optimize ederek yenileyeceğini açıkladı.

Helio P60 yapay zeka için yenileniyor!

12 nm fabrikasyon süreci ile üretilen 8 çekirdekli Helio P60, kısa sürede Oppo ve Vivo gibi çok sayıda Çinli akıllı telefon üreticisinin ilgisini çekti. Bunun yanı sıra MediaTek, Helio P22 isimli orta seviye bir işlemciyi daha piyasaya sürdü.

Helio P22 yapay zeka yetenekleri sahipken, Helio P60 son dönemde olduka önemli hale gelen bu özelliği sahip değil. Bu yüzden şirket, amiral gemisi modellerine güç veren bu üst seviye işlemcisini güncelleme kararı aldı.

Endüstri kaynakları, yapay zeka yeteneklerine sahip olan Helio P60'ın bu yılın ikinci yarısında piyasaya sürüleceğini iddia ediyor. MediaTek'in üst düzey yöneticilerinden TL Lee, artık şirketin yapay zeka yeteneklerine sahip orta ve üst düzey Helio işlemciler geliştirmeye odaklandığını belirtiyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!