Yalın zirve Bursa'da toplanıyor

Literatürde, 'küçük detaylarla fark oluşturma sanatı' olarak tarif edilen yalın düşünce ve üretim modeli Bursa'da 5-6 Aralık tarihlerinde düzenlenecek zirvede masaya yatırılacak. Yalın Enstitü Derneği Başkanı Yalçın İpbüken, Türkiye'de ISO 500 firmaları arasında 108 şirkette uygulamaya koydukları yalın yönetim ve üretim modelinin daha fazla kuruluşta uygulanması için gayret sarf ettiklerini söyledi.

Yalın zirve Bursa'da toplanıyor

Bursa Almira Otel'de yapılacak zirvede, Boytaş Mobilya'dan Vestel'e, İsdemir'den Türk Traktör'e kadar dünya çapındaki binlerce şirketin benimsediği yalın yönetim modelini Türkiye'de uygulayanlar kürsüye çıkacaklar. Zirveye katılanlara, Japon kökenli 'yalın düşünerek tasarruf etme sanatı' öğretilecek.
Yalın düşüncenin Türkiye'deki temsilcisi Yalın Enstitü Derneği tarafından 2003'ten bu tarafa gerçekleştirilen Yalın Zirve, bu yıl 5-6 Aralık 2011'de Bursa Almira Otel'de düzenleniyor. İki gün sürecek zirvede, Japanya'dan tüm dünyaya yayılan yalın yönetim modelini uygulayarak israftan kurtulmuş ve karlılığını arttırmış 25 şirketin temsilcileri konuşacak. Zirvede Amerikan ve Japon asıllı 'yalın düşünen' iki CEO kürsüye çıkacak.
Amerika'da Dana Corperation'ı yalın yönetim modeli ile iflasın eşiğinden döndüren ve birkaç ay önce emekliye ayrılan CEO baş yardımcısı Gary Convis, Yalın Zirve için Bursa'da olacak. Convis, yalın düşüncenin krize nasıl çare olabileceğini anlatacak. Convis, ayrıca sınırlı kontenjanı bulunan özel bir workshop gerçekleştirilecek. Bu buluşmada, yalın liderlik konusuna odaklanılacak.
Toplantıda Japon konuşmacı ise yalın felsefenin babası olarak bilinen Taiichi Ohno'nun öğrencilerinden Toyota Boshoku'nun CEO'su Tetsuya Yamazaki olacak. Yamazaki, zirvede yalın düşünerek tasarruf etmek, verimlilik ve karlılığını arttırmak isteyenlere ipuçları verecek. Bu arada Toyoto'nun Türkiye CEO'su Orhan Özer ise Toyoto Way felsefesine dayalı uygulama örnekleri gösterecek. Çimtaş Genel Müdürü Cem Geyik de yüksek hızda nasıl yalınlık sağlanacağını anlatacak. Yalın üretim ile büyük enerji tasarrufu sağlayan Boytaş Mobilya ve Savcan Tekstil'den üretimin içinden iki isim tecrübelerini paylaşacak. Zirvede başarı hikayeleri arasında Assan Gıda, Durmazlar Makine, İsdemir, Uğur Soğutma, Orda Otomotiv, Wağner Kablo gibi farklı sektörlerden örnekler de yer alacak.
Yalın Enstitü Başkanı Yalçın İpbüken, günümüz dünya global ekonomisinde verimliliğin artık firmaların ayakta durması için vazgeçilmez şart olduğuna dikkat çekerek, "Dağlarca stokunuz olması hiçbir anlam ifade etmiyor. Değerinizi düşürüyor. Müşterinin artan isteklerini, düşen fiyatlar ve aşırı rekabet ortamında karşılamak için verimli olmak zorundasınız. Bunu, yalınlaşıp, çalıştığınız alan, işgücü, enerji kayıplarını verimli hale getirip üretimi arttırarak sağlamanız mümkündür. Bize başvuran firmalara 10 günlük bir durum tespiti yapıyoruz. Sonra 25 arkadaşımız bizzat o firmalarda çalışarak düzenlemeleri yapıyor. Bursa'da Yeşim'de yalın üretime geçilmesi ile kullanılan alanın yüzde 20'den fazlası boşa çıktı. Bizim bu uygulamalarımız ile firmalar müthiş verimlilik sağlayabiliyorlar. Bu sağlanan verimlilik ölçülebilir değerlerdir. İlk zamanlarda bu uygulamayı belli büyüklüklerdeki firmalara uyguladık. Ancak geçen süreçte bu işin sadece büyük veya belli sektörlerde değil, her ölçekte ve farklı sektörlerde de rahatlıkla uygulanabileceğini ortaya koyduk" diye konuştu.
Yalın Enstitü, faaliyete geçtiği günden bu tarafa 400 firmaya eğitim, 150 firmaya danışmanlık hizmeti verdi. 2010 yılı itibariyle İstanbul Sanayi Odası'nın belirlediği 500 büyük firmadan 108 tanesi ile eğitim ve proje danışmanlığı sebebiyle iş birliği yaptı. Bursa'daki 250 büyük firma araştırmasında yer alanların 46 tanesi bu çalışmaya dahil oldu. 5-6 Aralık'taki toplantıdan sonra yeni firmaların da bu üretim modeline geçmesi hedefleniyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!