Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yakalandığı an ne söyledi?

Norveç'teki saldırganın yakalandığı an söylediği ilk şey..

Yakalandığı an ne söyledi?

Norveç'te 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana meydana gelen en kanlı saldırıları düzenleyen Anders Behring Breivik'in yakalandığında ilk sözlerinin, ''Şimdi bittim'' olduğu ortaya çıktı.

Norveç'te yayımlanan Verdens Gang gazetesinde güvenilir kaynaklara dayandırılarak verilen haberde, 32 yaşındaki Breivik'in polis tarafından yakalandığında ağzında çıkan ilk sözlerin ''Şimdi bittim'' olduğu belirtildi. O andan itibaren Breivik'in bir laf ebesine dönüştüğü ifade edilen haberde, saldırganın neler söylediği ise belirtilmedi.

Haavard Gaasbakk başkanlığındaki komandoların ateş sesleri gelen bölgeye yaklaşarak, ''Polis, silahlıyız'' diye seslendiği belirtilen haberde, kısa bir süre sonra Breivik'in ellerini havaya kaldırmış halde çalıların arasından çıktığı ve silahını da 15 metre arkasına bırakmış olduğu ifade edildi.

SALDIRGAN OSLO'DA BİR ATIŞ KULÜBÜNÜN ÜYESİYMİŞ

Norveç'teki kanlı saldırıları düzenleyen Anders Behring Breivik'in başkent Oslo'daki bir atış kulübüne üye olduğu ortaya çıktı.

Pistolkklubb kulübü, internetteki sayfasından yaptığı açıklamada, Breivik'in 2005 ile 2007 arasında üyeleri olduğunu, bir aradan sonra üyeliğin Haziran 2010'da yenilendiğini duyurdu.

Açıklamada, ''Üye olarak Breivik düzenlenen 13 antrenmana ve bir yarışmaya katılmıştır'' denildi. Breivik'in siyasi görüşleri hakkında bilgi sahibi olmadığını belirten kulüp, ''Ayrıca bu trajik olaylardan önce uyarı niteliği taşıyabilecek herhangi bir unsur dikkatleri çekmemiştir'' ifadesini kullandı.

Siyasi niteliği olmayan sportif bir kurum olan Pistolklubb'ün 400 civarında üyesi bulunuyor.

TERÖR UZMANLARI AŞIRI SAĞ TEHDİTLERİ DEĞERLENDİRMEK İÇİN TOPLANDI

Norveç'te 22 Temmuz'daki terör saldırılarının ardından aşırı sağ tehditleri gündemine alan Avrupa Birliği, üye ülkelerden terör uzmanlarını Brüksel'de topladı.

AB Konseyi bünyesindeki Terörizm Komitesi (COTER) ve Terörizm Çalışma Grubu'nun (TWG) olağanüstü toplantılarına Norveçli yetkililer de davet edildi.

AB Dönem Başkanı Polonya'dan yapılan açıklamada, AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove'un da katılımıyla Norveç'in başkenti Oslo ve Ütoya adasındaki "korkunç olayların" derinlemesine analiz edileceği toplantılarda terörün önlenmesinde kilit işbirliği alanlarının belirleneceği kaydedildi.

Bu arada dün Londra'yı ziyaret eden Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, ülkesinde Norveç'teki korkunç saldırıları gerçekleştiren Anders Behring Breivik gibi düşünenlerin bulunduğunu söyledi.

Sikorski, İngiliz mevkidaşı William Hague ile ortak basın toplantısında, "Polonya'da da hükümeti, yönetmek için siyasi ve yasal haktan mahrum olduğunu düşündüğü için düşürmek isteyen ve bunun için kendi halkına ateş açabilecek kişiler yok değil" dedi. Sikorski, isim vermeden "bazı siyasi partilerin teröristi onayladıklarını" dile getirdi.

Radoslaw Sikorski, Breivik'in patlayıcı yapımında kullandığı bazı kimyasalları Polonya'dan temin etmiş olmasının terörle mücadelede Avrupa genelinde işbirliğinin ne kadar gerekli olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, Norveç'tekine benzer aşırı sağ saldırıların Almanya'da da gerçekleşebileceği uyarısında bulundu.

Friedrich, "Sağ kanat aşırıcılar arasında tehlike oluşturabilecek insanlar biliyoruz ama sorun gözümüzü üzerinde tuttuklarımız değil, sessizce radikalleşenlerdir" dedi.

Öte yandan AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, uygun siyasi ortam nedeniyle "Avrupa'daki her türlü sorun için İslam'ı ve göçmenleri suçlamanın normal hale geldiği" uyarısında bulundu.

Malmström, Avrupalı hükümetlerin aşırı sağ tehdidin gerçek boyutlarını bilmediklerini ve Norveç'tekine benzer saldırıları önlemeye yeterince hazırlıklı olmadıklarını söyledi.

Avrupa'daki "siyasi liderlik konusundaki büyük eksikliğe" dikkati çeken Malmström, siyasi partilerin "aşırı sağa en yakın çözümler bulma konusunda birbirleriyle rekabet halinde oldukları" tespitinde bulundu.

"Bunu Hollanda, İtalya, Danimarka, Fransa birçok yerde görüyoruz" diyen Malmström, geleneksel partilere aşırı sağın ardına takılmak yerine onların söylemlerine karşı alternatif üretmeleri tavsiyesinde bulundu.

Bu arada İtalya'da göçmen karşıtı Kuzey Birliği (Lega Nord) partisinden Avrupa Parlamentosu üyesi Mario Borghezio, bir İtalyan radyosuna yaptığı açıklamada, Breivik'in şiddete yönelmesi hariç bin 500 sayfalık manifestosunda yansıttığı fikirlerini "iyi ve hatta fevkalade" bulduğunu söyledi.
HABERTÜRK

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!