'Yahudi ulus devleti yasası Filistinlilerin tehcirini hızlandıracak'

Filistinli uzmanlar, İsrail parlamentosunun dün onayladığı "Yahudi ulus devleti yasası"nın, 1948 Filistinlileri başta olmak üzere Filistinlilerin ferdi ve kitlesel tehcir operasyonlarının önünü açtığını belirtiyor.

'Yahudi ulus devleti yasası Filistinlilerin tehcirini hızlandıracak'

Filistinli uzmanlar, İsrail parlamentosunun onayladığı "Yahudi ulus devleti yasası"nın, yeni bir ırkçı ve etniktemizlik döneminin habercisi olduğunu, Kudüs'e ilişkin tüm müzakereleri ve barış sürecini temelden yıktığını ifade etti.

İsrail parlamentosunun dün onayladığı, İsrail'i dünyadaki tüm Yahudilerin tarihi ana vatanı olarak tanımlayan bu yasanın, Filistinliler aleyhinde yeni bir kitle göçüne hazırlık anlamına geldiğini kaydeden Filistinli uzmanlar, söz konusu yasaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Siyasi analist Talal Avkel, Yahudi ulus devleti yasasının, "topraksız halk için halksız toprak" esası üzerine inşa edilen Siyonist hareketin görüşünden ortaya çıktığını söyleyerek, "İsrail, ırkçılığa doğru yuvarlanıyor, 1948 Filistinlileri aleyhinde etnik temizlik politikası inşa ediyor." dedi.

"İsrail'deki Filistinliler, ayrımcılığa ve daha fazla baskıya maruz kalacak. Bu proje, çeşitli tanımlamalar altında Filistinlilerin bireysel veya kitlesel tehcirini hızlandıracak." diyen Avkel, bu yasayla, Yahudilerle aynı kentlerde yaşayan Filistinlilerin kovulacağını kaydetti.

Avkel, İsrail'in yeni yasasını, Güney Afrika'daki ırk ayrımcılığı yasası şeklinde nitelendirerek, "Dünya, Güney Afrika'daki ırkçılığa tahammül etmedi, İsrail ırkçılığına da etmeyecek." diye konuştu.

Yahudi yerleşim birimleri inşasının, devlet politikasının bir parçası haline geldiğine işaret eden Avkel, yerleşim birimlerinin son yıllarda uygulanması ve devletin teşvikine rağmen bu yasanın, Filistinlileri topraklarından çıkararak Yahudileri onların yerine yerleştirme sürecini başlattığını belirtti.

Avkel, "İsrail, bir dizi yasayı onaylayarak, Filistinlilerle barış sürecini sonlandırıyor." ifadesini kullandı.

"Irkçı ve faşist bir yasa"

Filistinli yazar ve siyasi analist Abdulmecid Suveylim, yasayı, "ırkçı ve faşist" şeklinde nitelendirerek, Ortaçağ'a ait bir Nazi yasası olduğunu aktardı.

"Bu yasa, Filistin ve İsraillilerin birlikte yaşamasına ilişkin herhangi bir söylemi temelden yıkıyor, barış sürecini resmi olarak sonlandırıyor." diyen Suveylim, yasanın mevcut çatışmayı daha da tırmandıracağını belirtti.

Suveylim, İsrail'in Filistin topraklarının Yahudi halkına ait olduğu vehmiyle bu kararı aldığına işaret ederek, İsrail'in ayrıca kendi ifadeleriyle 'Yahudi olmayanların onların yüce ulusal çıkar ve egemenliğine tabi olduğunu' düşündüğünü aktardı.

"BM'nin yasal ve ahlaki sistemiyle çelişiyor"

Uluslararası kanunların, ırkçı temeller üzerinde siyasi bir devlet kurulmasına karşı olduğunu belirten Suveylim, "Kanun, Birleşmiş Milletler'in yasal ve ahlaki sistemiyle çelişiyor." dedi.

İsrail'in 1967 sınırlarında işgal edilmiş topraklardaki Yahudi yerleşim birimlerini, devlet çıkarlarının bir parçası haline getirdiğini belirten Suveylim, "İsrail hükümetinin artık Yahudi yerleşim birimlerini resmi olarak desteklemesinin önünde hiçbir engel kalmadı." ifadelerini kullandı.

Suveylim, İsrail'in ayrıca işgal altındaki topraklara resmi olarak Yahudileri getirmek için çalışacağını söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!