Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yağmur'a destek sürüyor

Diyarbakır Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Yağmur'un görevinden alınmasına tepkiler sürerken, Yağmur'un görevine iade edilmesine yönelik talepler her geçen gün artıyor.

Yağmur'a destek sürüyor

Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcilerinin ardından Prof. Dr. Yusuf Yağmur'un görevinden alınmasına Diyarbakır'da bulunan esnaf da tepki gösterip, bu kararın son derece talihsiz bir karar olduğunu belirtti. Bir an önce bu yanlıştan dönülmesi konusunda uyarılarda bulunan esnaf temsilcileri Diyarbakır'a sağlık alanında adeta çağ atlatan, görevine bu kadar bağlı bir insana reva görülen muamelenin bu olmaması gerektiğini dile getirdi.
Sur ilçesinde esnaf olan Burhan Çelebi, bu kararı duyduklarında büyük bir üzüntü içine girdiklerini söyledi. Çelebi, "Eminim devlet büyüklerimiz, bir an önce bu yanlıştan dönerek Başhekim Yusuf Yağmur'u görevine iade ederler. Kurduğu ekiple, hastaneyi devasa bir sağlık tesisine dönüştüren, hastalara, yakınlarına ve refakatçilere baba şefkatiyle yaklaşan Yusuf Yağmur'un önünü tıkamak yanlıştır. Eskiden basit bir cerrahi operasyon için bile yüzlerce kilometre uzaktaki hastanelere gitmek zorunda kalırdık. Maddi ve manevi açıdan bir hayli yıpranırdık. Saatlerce süren yorucu yolculuklar, hastaları daha da zor duruma düşürür, telafisi imkansız sorunlar yaşardık. Bugün ise tam tersi bir durum yaşıyoruz. Ankara ve İstanbul gibi şehirlerimizde bile güçlükle yapılan en zor cerrahi ameliyatlar Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde başarıyla yapılıyor. Doğu'dan Batı'ya hasta göçü tam tersine döndü. Ülkemizin muhtelif yörelerinden hastalar, şifa bulmak için Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne geliyor. Ortadoğu'nun muhtelif ülkelerinden bile hastaların gelip tedavi ve ameliyat olduğunu görüyoruz" dedi.
Taksi sürücüsü Kadri Elegel ise, kendisini hastalarına ve işine adayan, gece-gündüz demeden koşuşturan, hastanenin hizmet kapasitesini sürekli genişleterek, her geçen gün çok daha fazla sayıda insana hizmet verilmesine zemin hazırlayan ve gayretleriyle örnek teşkil etmiş bir hizmet insanının, bu başarılarından dolayı ödüllendirilmesini beklerken, adeta cezalandırılır gibi görevinden alınması kararını anlamadıklarını söyledi. Elegel, "Yusuf Yağmur'un hizmetleri saymakla bitmez. Sadece organ nakli ünitesinin hayata geçirilmesi bile Diyarbakır için bir devrim niteliğindedir. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi, çok kısa bir sürede yaptığı hamleler sonucu geldiği noktada, bütün bölge halkının umudu haline gelmişken, bu başarıda en büyük pay sahibi olan Yusuf Yağmur'un görevinden alınma kararı anlaşılır gibi değil" şeklinde konuştu.
Matbaacı Kazım Doğan da, Yusuf Yağmur'un görevinden alınma kararını yanlış bulduğunu ve bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi. Doğan, "Bir çok kimse gibi bizler de Başhekim Yusuf Yağmur'u göreve geldiği günden bu yana takip ediyoruz. Boş bir halde devraldığı koca binayı kısa bir süre içinde klinikler, poliklinikler, yoğun bakım, ameliyathaneler, sterilizasyon, laboratuvar ve görüntüleme yöntemleri, onkoloji merkezi, yanık ünitesi, iki ayrı acil servis ile donatan hizmet sevdalısı bir insanın teşvik edilmesi gerekirken, görevinden alınması kararını son derece yanlış buluyoruz" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!