Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yabani inek kurban olur mu?

Diyanet İşleri Başkanlığı, Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Aydınlar köyü Tepegöl mevkisinde, 59 yıl önce kaçan gebe inekten üreyen ve sayıları bin 500'ü geçen yaban ineklerinin kurban edilemeyeceğini bildirdi.

Yabani inek kurban olur mu?

Diyanet İşleri Başkanlığı Danışma Hattı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Manisa'daki yaban ineklerinin durumu, Amerika kıtasındaki bizonlarla benzerlik taşıyor.
Yetkililer, yaban ineği etinin yenilmesinin caiz olduğunu ancak artık evcil hayvan niteliğinden çıktığı ve ticarete konu olmadığına vurgu yaparak, herhangi bir kişinin ya da mercinin malı olmadığı için kurban olamayacağını kaydetti.

Saruhanlı Müftüsü Mehmet Altay da yaban ineğinin kurban edilemeyeceğini kaydetti.

KORUMA TEDBİRLERİ ARTIRILDI

Bu arada yaban hayvanlarının kaçak avlanma tehdidinden kurtarılması için köylülerin bölgenin koruma altına alınması talebini dikkate alan jandarma ekipleri aldıkları güvenlik tedbirlerini artırdı.

Aydınlar Köyü Muhtarı Şaban Kazak, yaptığı açıklamada, bir süre önce Anadolu Ajansı'nın haberiyle gündeme taşınan yaban ineklerin kaçak olarak avlanmasına ilişkin sorunun çözümü için jandarmanın harekete geçtiğini belirtti.

İneklerin yaşadıkları ormanlık alanın ve su ihtiyaçlarını karşıladıkları Tepegöl'ün jandarma ekipleri tarafından daha sık şekilde denetlenmeye başladığını ifade eden Kazak, Manisa İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı motosikletli asayiş timleri ve Saruhanlı İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin bu bölgedeki devriyelerini artırdıklarını dile getirdi.

Köylülerin de yabancı plakalı araçlardan şüphelendikleri zaman güvenlik güçlerini uyardıklarını anlatan Kazak, şöyle devam etti: "Umuyorum bundan böyle kaçak avlanmanın önüne geçilecek. Jandarma ekipleri bölgeyi daha sık kontrol altına aldı. Devriyeler artırıldı. Hatta bölgeye ilk kez motosikletli asayiş timleri bile geldi. Biz de köylüler olarak konuya son derece duyarlı yaklaşıyoruz. İnşallah bu sorunu ortadan kaldıracağız. Yabani inekler doğal ortamda özgürce yaşamlarını sürdürecek."

Köy muhtarı Kazak, 59 yıl önce ahırdan kaçarak ormana sığınan gebe bir ineğin burada yavruladığını, yavrularıyla birlikte doğal ortamda yaşamaya başlamasıyla bölgede yaban ineklerinin ortaya çıktığını bildirmişti.

Kaçan ineğin ve yavrularının otlamak için köyden ormana gelen diğer sürülerdeki boğalarla çiftleşip üremesini sürdürdüğünü, bugün yaban ineklerinin sayılarının bin 500'ü geçtiğini, bölgede adeta "yaban inek kolonisi" oluştuğunu kaydeden Kazak, avcıların durumdan haberdar olmasıyla kaçak avlanma sorunun baş gösterdiğini söylemişti.

Köy halkı ise özellikle Kurban Bayramları öncesi bazı kişilerin inekleri yakalayıp hayvan pazarında düşük fiyata sattıklarını bildirmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!