Yabancıların yeni gözdesi

Yabancı yatırımcıların mülkiyetindeki Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) stoku geçtiğimiz hafta yaptıkları alış ile 100 milyar lirayı aştı.

Yabancıların yeni gözdesi

AA muhabirinin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) haftalık bülteninden derlediği verilere göre yurt dışı yerleşiklerin mülkiyetindeki hisse senedi ve DİBS stoku yılbaşından bu yana geçen 3 haftada, gerçekleştirdikleri alış ve fiyatlardaki yükselişin etkisiyle yüzde 7,78 oranında artış göstererek 143 milyar 134 milyon 100 bin dolara yükseldi.


Yabancılar 2013 yılının ilk üç haftasında toplam 2 milyar 373,3 milyon dolarlık alış yaparken portföylerinin toplam değeri ise 10 milyar 325 milyon 900 bin lira arttı. Yabancılar bu dönemde toplam 465,9 milyon dolarlık hisse senedi alışı yaparken 1 milyar 907,4 milyon dolarlık DİBS alışı gerçekleştirdiler.

Yurt dışında yerleşik kişilerin portföyündeki hisse senetlerinin piyasa değeri yaptıkları alış ve hisse senedi fiyatlarındaki hızlı yükselişle 78 milyar 501 milyon 300 bin dolara, DİBS stoku ise 64 milyar 632 milyon 800 bin dolara yükseldi.

Aynı dönemde İMKB yüzde 8,7 değer kazandı

Yılbaşından bu yana yabancıların Türkiye'deki yatırım araçlarına olan ilgisiyle İMKB yüzde 8,7 oranında değer kazanarak rekorlarına devam etti. Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 6,15 seviyesinden geçtiğimiz hafta sonu itibariyle yüzde 5,96'ya geriledi.

5 Aralık 2012'de tarihinin en düşük seviyesi olan yüzde 5,66'ya kadar gerileyen gösterge tahvilin bileşik faizi kar satışlarının etkisini artırmasıyla 2013 yılının ilk haftasında yüzde 6,44'e kadar yükselmiş ve ardından 5,80 - 6,00 bandında dengelenmişti.

AA Muhabirine yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ve İMKB'ye olan ilgisini değerlendiren Garanti Yatırım Araştırma Yönetmeni Özgür Yurtdaşseven, Global risklerin zayıfladığı Haziran 2012'den bu yana hisse senedi piyasasında yabancı ilgisinin devam ettiğini belirtti.

TCMB verilerine göre 2012 yılında yabancıların Halkbank halka arzı dahil 6 milyar dolarlık net alış gerçekleştirdiğini hatırlatan Yurtdaşseven, yılın ikinci yarısında ise sadece 2 haftada satış görüldüğünü ve 2013 yılında ise yabancı yatırımcıların ilk üç haftada halen nette alış tarafında bulunduğu ifade etti.

Yurtdaşseven, kısa vadeli düzeltmeler bir kenara bırakılırsa, birkaç ay daha bu ilginin devam edebileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Global tarafta likidite bolluğu ve düşük faiz mevcut ortama destek olurken, yurt içinde iyi makro görünüm ve kredi not artışı beklentisi öne çıkan olumlu başlıklar. Bu süreçte global görünüm açısından endişeleri yeniden yükseltebilecek gelişmeler, mevcut eğilim açısından en önemli risk unsuru olarak izlenmelidir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!