Yabancı dil bilmenin önemi

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi, Y. Doç. Dr. Kamile Hamiloğlu, düzenli ve öğrenci gereksinimlerine uygun bir müfredat ile birlikte pratik donanım geliştiren okulların yabancı dil eğitiminde başarılı olacaklarını, yabancı dil eğitiminin artık 'ders' olgusunun dışına çıkartılması gerektiğini söyledi.

Yabancı dil bilmenin önemi

Yabancı dil eğitimi bugün Türkiye'de büyük önem kazandı. Ekonomiden  siyasete, sosyal yaşamdan eğitime kadar iletişim gerektiren dünyada yabancı dil bilenler profesyonel hayata bir adım önde başlıyor.


Yabancı dil eğitiminin inceliklerini anlatan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi, Avrupa Koleji Okulları Bilim Kurulu Üyesi Dr. Kamile Hamiloğlu, "Çocuklarımıza İngilizceyi İngiltere'de veya Amerika'da değil, Türkiye'de öğrettiğimize göre, özellikle okulda sağladığımız yabancı dil eğitiminin düzeneğine çok dikkat edilmesi gerekir" dedi.

Dr. Hamiloğlu yabancı dil eğitiminde özellikle müfredatın çok önemli olduğunu, bir müfredatın ders içeriğinden oluşan bir liste değil, eğitimin her ayrıntısını kurgulayan büyük bir program olduğunu belirterek,

"Bugün dünya, yabancı dil eğitiminde, özellikle çok yaygın olan İngilizce eğitiminde, oldukça ileri yöntemler ve teknolojilerle çalışmaktadır.

Sürekli yeni yaklaşımlar, yöntemler ve teknikler üretilmeye çalışılıyor. Okullar da bu yenilik ve gelişmeleri takip ediyor, etmeye çalışıyor ancak maalesef bazen bu yenilik takibi, yanlış taklit ve ezber düzeyinde kalabiliyor" dedi.

Doğru alt yapısı olmayan hiçbir yabancı dil programının başarılı olamayacağının altını çizen Dr. Hamiloğlu, olması gereken sistemi şöyle özetledi:

"Bugün moda bir terim haline gelen 'Eklektik'lik(yani karma olma durumu), uygun zaman, uygun yer, uygun  yöntem, uygun teknik, uygun bütçe, uygun eğitmen, uygun hedef, uygun değerlendirme ve daha birçok noktanın dikkatle ele alınıp, araştırılıp, ölçümlerinin  yapılarak, önceden belirlenen hedeflere yaklaşabilmenin sistemli ve bilinçli bir yolu olmalıdır.

Önce akademik bilgiye, sonra deneyime dayanması gerekir. Bir müfredat sürekli geliştirilebilir ama her an yeniden tamamen değiştirilmesi geçmiş verilerle bağlantının kopmasına yol açar. Müfredat, bir yandan ülkeye ait müfredatı sentezlerken diğer yandan okula özgü bir sistem, bir gelenek oluşturulmasında etkin rol oynamalıdır.

DERS KONSEPTİ OLMAMALI
Yabancı dil eğitiminin 'ders' konseptinin dışına çıkarılması gerektiğini belirten Dr. Hamiloğlu, "Yabancı dil eğitiminin ders değil, sosyal bir yaşam aracı ve etkinliği olduğu, tek hedefinin etkin ve doğru iletişim olması gerektiği öğrenciye hissettirilmelidir.

Etkinliklerin deseni; ana hedefi ve alt hedefleri çok iyi belirlenerek, tüm etkinlikler pedagojik ve akademik bir çerçevede düzenlenmelidir. Daha önceki yıllarda bir tek yönteme bağlı kalma geleneği, günümüzde yerini doğru teknik demetleri hazırlamak şeklini almalıdır. Oyun ve eğlence pedagojik normlarda kullanılmalıdır" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!