Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yaban hayvanları için 1 milyon fidan dikilecek

Bursa, Bilecik ve Yalova ormanlarına, yaban hayvanların beslenmesi için 1 milyon meyveli ağaç dikilecek.

Yaban hayvanları için 1 milyon fidan dikilecek

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, yaban hayatına önemli katkı sağlayacak beş yıllık 'Yabanıl Meyveli Orman Ağaçları Eylem Planı'nı uygulamaya başladı. Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, ekosistem içerisinde önemli yeri olan yaban hayvanlarının yiyecek ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayarak bozulan doğal dengenin yeniden tesisi ile yerleşim yerlerine inen yaban hayvanlarının insanlara zarar vermesini engellemeye çalışıyor. Bu maksatla ormanlarda yabanıl meyveli ağaç miktarını arttırmak için beş yılda 1 milyon fidan yetiştirilip ormanlara dikecek. Sonbaharda dikilecek yabanıl meyveli orman ağacı fidanlarının üretimi Yenişehir fidanlığında başladı.
Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, yabani hayvanların birçok faydasının olduğunu belirterek, "Ormanlardaki yabani meyve ağaçları mevzuattaki boşluklardan faydalanan kişiler tarafından zamanla kesildi ve dolayısıyla yaban hayvanlarının besin kaynakları azaldı. Bu şekilde biz aslında yaban hayvanlarına bir haksızlık yaptık. Önceden var olan, onların beslendiği bu yabani meyve ağaçlarını kestik. Beslenemez oldular, gelip bağımızdan, bahçemizden haklarını almaya kalktılar. Bu noktada dengeyi yeniden kurmak için, aynı yerlerden aldığımız tohumlarla bu fidanları üretip ormanlara dikeceğiz" dedi.
Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, 5 yıllık bu eylem planı çerçevesinde ahlat, muşmula, yabani elma, yabani erik, yabani kiraz, üvez, kızılcık, alıç gibi ağaçlar yetiştirilecek. Plan çerçevesinde her yıl 200 bin adet olmak üzere toplam 1 milyon adet fidan dikilmesi hedefleniyor. Bu şekilde kontrolsüz kullanımlarla azalan yabani meyve varlığı arttırılarak, yaban hayvanlarının beslenmesine katkı sağlanacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!