Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Wall Street'i İşgal Et" hareketine FBI kancası

FBI'ın 17 Eylül 2011'de başlatılan 'Wall Street'i İşgal Et' hareketini 'suç faaliyeti' ve 'yerel terörizm' olarak değerlendirerek soruşturma başlattığı ortaya çıktı.

 ''Wall Street'i İşgal Et'' hareketine FBI kancası

FBI'ın ABD'nin New York kentinde sosyal eşitsizliği ve ekonomi politikalarını protesto için 17 Eylül 2011'de başlatılan 'Wall Street'i İşgal Et' hareketini 'suç faaliyeti' ve 'yerel terörizm' olarak değerlendirerek soruşturma başlattığı ortaya çıktı.

Sivil Adalet için Ortaklık Fonu'nun ele geçirdiği 112 sayfalık belgelere göre, FBI hareketin hedefindeki bankalar dâhil özel şirket temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Belgelerin 'buzdağının görünen ucu' olduğu yorumu yapılırken, örgüt yöneticisi Mara Verheyden-Hilliard da, "Bu belgeler FBI'ın ülke çapında hareketin barışçıl protestocularını gözetlediği, izlediği ve haklarında rapor tuttuğunun bir kanıtı" dedi. Eylülde de FBI'ın harekete ilişkin takip belgeleri Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği tarafından ele geçirilmişti. FBI, soruşturmanın 'özel hayatı ihlal etmediğini' savunmuştu.

WALL STREET'İ İŞGAL ET NEYDİ?
17 Eylül 2011'de New York'ta, ABD'nin finansal kalbi Wall Street'te, Kanadalı aktivist grup Adbusters tarafından başlatılan halk eylemleri ve toplumsal hareket. Eylemler barışçıldır ve eylemcilerin çoğunluğunu eğitimli gençler oluşmuştu. Amacı sosyal eşitsizliği ve şirketlerin ABD yönetimi üzerindeki nüfuzunu protesto etmekti. Eylemler Arap Baharı'ndan etilenerek başlamıştı. Protestocuların sloganı Biz yüzde 99'uz olmuştu. Eylemler tüm ABD'ye yayıldı.

Eylemin büyüklüğüne rağmen, eylem büyük medya kuruluşlarında fazla yer almaması çok büyük bir etki yaratmasına engel dolu. Zaman zaman bu kuruluşlar tarafından kötü gösterilmek için eylemcilere Nazi, Komünist, seks bağımlısı gibi sözler sarfedilirken eylemler tüm dünyaya yayılma çabası sonuçsuz kaldı.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!