Votel: "Türkiye olmadan yapamazdık"

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel, Türkiye'nin terör örgütü DEAŞ'e karşı yürütülen kampanyada "olağanüstü öneme" sahip olduğunu belirterek, "Türkiye'nin desteği olmadan şu anda Suriye'de yaptıklarımızı yapamazdık." dedi. Votel'in 15 Temmuz derbe girişimi sonrası gözaltına alınan FETÖ'cü askerlerle ilgili sarf ettiği sözler Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

Votel: ''Türkiye olmadan yapamazdık''

ABD'nin Ortadoğu'daki operasyonlarını yürüten CENTCOM'un komutanı  General Votel, düşünce kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi'nde ABD'nin bölgedeki  stratejisine ilişkin panele katıldı.

Irak'ta Musul'un DEAŞ'tan kurtarma operasyonuna değinen Votel,  harekatın istenildiği gibi ilerlediğini bildirdi. Votel, operasyonun ne zaman  sonuçlanacağına dair şu aşamada herhangi bir zaman vermenin güç olacağını  vurguladı. Suriye'de çok daha küçük büyüklükteki Münbiç'in alınmasının dahi 71  gün sürdüğünü hatırlatan Votel, DEAŞ'ın Musul'da iki yıldır bulunduğunun ve kenti  korumak için hazırlık yaptığının göz önünde bulundurulmasını istedi.

"Türkiye olmadan yapamazdık"

Votel, bir soru üzerine, Türkiye'nin bugüne kadar DEAŞ karşıtı  mücadeleye sunduğu olumlu katkılara dikkati çekti. Votel, şunları kaydetti:

"NATO müttefikimiz olan Türkiye, bu kampanya için olağanüstü bir  biçimde önemli. Türkiye'nin desteği olmadan şu anda Suriye'de yaptıklarımızı yapamazdık. Üsleri, onlardan aldığımız diğer destekler bizim yaptıklarımız için  son derece önemli."

Votel, Suriye'nin kuzeyindeki Dabık köyünün de DEAŞ'tan alınmasının  önemli bir operasyon olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin sınırı boyunca, Cerablus'tan başlayıp batıya doğru  ilerleyen operasyonlarında son olarak Dabık'ın alındığını anımsatan Votel, "9  saatten biraz fazla sürdüğünü düşünüyorum ama başarılı bir operasyondu. Bu  yapılması gereken bir operasyondu. Koalisyonun hava desteği, Türk ordusu ve zaman  içerisinde eğittiğimiz bazı muhalif unsurların karma desteğiyle yaptık." dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!