Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Voleybol takımı kılığında Yunanistan'a girmeye çalıştılar

Kendilerine Ukraynalı voleybol takımı süsü veren Suriyeli 10 göçmen, yeni bir sığınmacı akımıyla mücadele eden Yunanistan'a girmeye çalışırken gözaltına alındı.

Voleybol takımı kılığında Yunanistan'a girmeye çalıştılar

Yunan polisi Atina Havalimanı'nda pazar günü yaşanan olayda taşıdıkları pasaportların çalıntı ya da kayıp olduğu ortaya çıkan erkek göçmenlerin tutuklandığını belirtti.

Polisin yaptığı açıklamada göçmenlerin İsviçre'nin Zürih kentine gitmeye çalıştığı kaydedildi. Emniyet birimleri daha sonra, göçmenleri spor takımları içinde ve voleybol toplarını taşırken gösteren bir fotoğraf paylaştı.

Bu kişilerin bir voleybol takımının parçası olmadığına karar veren polis, gözaltına aldığı göçmenleri çalıntı ya da kayıp seyahat evrak kullanarak ülkeden yasa dışı yollardan çıkmaya çalışma suçlamasıyla soruşturma hakimine sevk etti.

Sıra dışı girişim, son aylarda Yunanistan'a ulaşan göçmen ve mülteci sayısında göze çarpan bir artışın yaşandığı bir sırada yaşandı. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre bu yıl ocak-ağustos döneminde 25 binden fazla kişi deniz yoluyla Yunan adalarına ulaşırken, bu rakamın 2018'in aynı dönemine kıyasla yüzde 32 daha fazla olduğu belirtildi.

Yunan adalarındaki göçmen kampları aşırı kalabalık bir nüfusu ağırlıyor. Midilli Adası'nda yer alan ve 3 bin kişiyi barındıracak şekilde hazırlanan bir tesiste şu an 10 binden fazla kişi kalıyor. Diğer kamplar da mücadeleye sahne oluyor.

Söz konusu artışta kısmen Türkiye'deki Suriyeli göçmenlere yönelik baskının ve Suriye'nin İdlib vilayetindeki şiddetteki ani yükselişin etkisi bulunuyor ancak göçmenler ve sığınmacıların büyük çoğunluğunu Afganistan'dan gelenler oluşturuyor.

Suriyeli göçmenleri ağırlayan devletler, Suriye'nin geri dönmek için güvenli olmadığına dair kesin kanıtlar olmasına rağmen bu kişilerin evlerine gitmesi için baskıyı artırıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!