VİZESİZ RUSYA YARIN BAŞLIYOR

Türkiye ve Rusya Federasyonu arasında karşılıklı vizesiz seyahat yarın yürürlüğe girecek ilgili anlaşma ile başlayacak.

VİZESİZ RUSYA YARIN BAŞLIYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'ya geçen yıl gerçekleştirdiği ziyarette, Rusya ile Türkiye arasında vizelerin kaldırılması için görüş birliğine varılmıştı. 12 Mayıs 2010 tarihinde de Ankara'da hükümetlerarası "Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma" imzalanmıştı.


İki ülke vatandaşlarının karşılıklı vizesiz seyahatine imkan sağlayan anlaşma yarın yürürlüğe girecek. Anlaşmaya göre, geçerli umuma mahsus, hizmet (hususi) pasaportunun hamili Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları giriş tarihinden itibaren, diğer ülkedeki kalış süresi kesintisiz olarak otuz (30) günü aşmamak kaydıyla, vizesiz olarak, diğer ülkeye girip, çıkabilecek, ülkeden transit geçebilecek ve ülkede geçici olarak kalabilecek.

Diplomatik pasaportunun hamilileri 5 Kasım 1999 tarihli diplomatik pasaportu ile vizesiz seyahatlere dair Rus-Türk hükümetlerarası anlaşması uyarınca vizesiz olarak girebilecekler. Ancak, diğer ülkedeki toplam kalış süresi yüz seksen (180) gün izinde doksan (90) günü aşamayacak.

Kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak, eğitim kurumlarında öğrenime devam etmek veya diğer sebeplerle otuz (30) günden daha uzun süreli ikamet gerektiren durumlar dahil her bir ülkenin vatandaşları diğer ülke topraklarına, bu ülke mevzuatına uygun olarak tanzim edilen geçerli belgeler ve vizeyle girebilecekler. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!