Vize krizinde son durum! ABD'den açıklama geldi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, perşembe günkü basın brifinginde Türkiye ile vize krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Kesinlikle gerilimin düşmesinden yanayız." diyen Nauert, "Umarım bir NATO üyesi olan Türkiye güvenlik alanında aramıza mesafe koymaya çalışmıyordur" açıklamasında bulundu.

Vize krizinde son durum! ABD'den açıklama geldi

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun krizim üçüncü gününde yaptığı telefon görüşmesinde FETÖ davasından İzmir'de Aralık 2016'dan beri tutuklu bulunan Pastör Brunson konusunun bir kez daha gündeme geldiğini söyledi.

Nauert "Pastör Brunson'ın eve döndüğünü görmek istiyoruz" dedi

Türkiye'deki Amerikalı diplomatların Brunson'ı en son eylül ortasında ziyaret ettiğini de ekledi.

"GERİLİMİN DÜŞMESİNDEN YANAYIZ"

Nauert'e Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'yi vize kararından dolayı eleştiren sert açıklamalarını sürdürdüğü hatırlatıldı. Nauert Erdoğan'ın son açıklamalarından haberdar olmadığını belirtirken tansiyon düşürme çağrısı yaptı ve şunları söyledi:

"Kesinlikle gerilimin düşmesinden yanayız. İlişkilerin üzerinde büyük gerilim var. Sakinleşmeyi umut ediyoruz. Diyalog içinde olalım istiyoruz. Ancak aynı zamanda Türkiye'nin devam eden soruşturmalarda ABD ile işbirliği yapmak isteyip istemediğine ilişkin kaygılarımız var. Soruşturmalara dahil edilen 3 personelimiz de Türk güvenlik personeliyle çalışan kişiler. Umarım bir NATO üyesi olan Türkiye güvenlik alanında aramıza mesafe koymaya çalışmıyordur"

Adalet Bakanı Gül'ün Metin Topuz'un 13 Ekim'de avukatlarıyla görüştürüleceğine yönelik açıklamasını görmediğini söyleyen Nauert, ABD'nin tek beklentisinin avukat görüşmesi olmadığına işaret etti.

Nauert şöyle dedi:

"Türk hükümetinden 2'si tutuklu biri ifadeye çağrılmış olan personelimizin iddia ettikleri gibi terörizm faaliyetlerine karıştıklarına dair delil sunmalarını bekliyoruz. Türk hükümetinden beklentimiz budur."

ABD'li yetkililer Türk tarafının sorunun çözümü için komisyon kurmayı teklif ettiğine dair haberleri ise doğrulamadı.

KRİZDE SON DURUM

CNN Türk'te yayınlanan Gece Görüşü programında ABD ile yaşanan vize krizikonusunda yaşanan son gelişmeler ele alındı. Programda dün iki ülkenin dışişleri bakanları arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde bir komisyon kurulması konusunda karar alındığı belirtildi. Ayrıca programda ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Jonathan Cohen'in de önümüzdeki hafta Türkiye'ye geleceği ve bu görüşmenin hayli önemli olduğunun altı çizildi.

Gazeteci Cansu Çamlıbel ise telefon bağlantısında krizin son durumunu değerlendirdi. Çamlıbel şunları söyledi;

- Anladığımız kadarıyla komisyon teklifi Türkiye tarafından geldi. Pazar günü kriz tepe noktasındaydı. Bugünse bir açılım olduğu gerçek. Orta düzeyde diplomatlar arasında görüşmeler hep sürdü. Siyasi düzeyde ise görüşmeler kısıtlıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bunu belirtmişti. Dün bakanlar arasındaki görüşme ile bir açılım sağlanmış oldu. 

- Anladığımız kadarıyla bu görüşmede Türkiye tarafından ortak komisyon teklifi gidiyor. Ancak bu işleyişin nasıl olacağı, bir komisyon mu olacağı, nasıl işleyeceği net değil. Jonathan Cohen'in ziyareti ise yıllık olarak yapılan planlı bir ziyaret. Ancak ABD Dışişlerinin Türkiye ile ilgilenen en tepe nokta yöneticisinin
Türkiye'de olması tabii ki çok önemli. Türkiye bunun avantajını kullanmak istiyor anladığım kadarıyla. En azından onun Türkiye'de olduğu dönemde bu krizin sonlandırılması isteniyor

- Türkiye Trump göreve geldiği günden bu yana pozitif baktı. Hatta Trump'ın bazı kararları için, Obama dönemi bürokratlarının Trump'ın önüne koyduğu dosyalar gibi yorumlar yapıldı. Son vize krizi öncesinde ise, benim Washington'da algıladığım Trump'ın Türkiye ile ilgili havası ,'Trump iyi de çevresi kötü' gibi değil.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!