Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Vize kolaylığı çok yakında

Avrupa Birliği, Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılması için bir 'yol haritası' hazırlayacağını açıkladı. Bunun hazırlıkları sürerken Türklere vize alımını kolaylaştıracağını da açıklayan AB, birkaç ay içinde kolay vize uygulamasına geçileceğini duyurdu.

Vize kolaylığı çok yakında

Vize konusunun ilk kez gündeme geldiği toplantı, dün Avrupa Parlamentosu'nda gerçekleşti. Toplantıya AB adına AB Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Temsilcisi Cecilia Malmström, Türkiye adına ise AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış katıldı.

Cecilia Malmström, AB'nin vizelerin kaldırılması konusunda 'yeni bir perspektif' sunduğunu, bunun alt yapısını hazırlamak için de bir 'yol haritası' ortaya koyacağını belirterek, bundan önce ise vize alımını kolaylaştırmak için muhtemelen gelecek ay bir uygulama başlatılacağını söyledi. Buna göre AB, Türk vatandaşlarına uzun süreli vizeler verecek, vizeler çok girişli olacak, vize alım süresi kısalacak, vize için istenen belgeler asgariye inecek ve belli kategorideki meslek gruplarına (iş adamları, sanatçılar, sporcular vs) çok uzun süreli ya da süresiz vize verilmesi gerçekleşecek.

Tünelin ucu göründü
Bağış ise, bu yaklaşımı, 'Tünelin ucunda görülen ışık' olarak niteledi ve Türkiye'nin AB ile müzakere eden ve vize muafiyetinden yararlanamayan tek ülke olduğunu kaydetti. Kapılarını kendi aile fertlerine kapatan bir AB evinde 'aile sıcaklığı' hissedilemeyeceğini kaydeden Bağış, "Vize deyince Visa kartı anlaşılıyorsa da artık karşılarında kredi kartı patlamış değil, limitsiz Visa kartına sahip bir Türkiye var" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!