Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Virüsün Türkiye'yi az etkileyeceğini savunmuştu... Oytun Erbaş kendisini böyle savundu

Koronavirüs pandemisi döneminde isminden sıkça söz ettiren ve açıklamalarıyla tartışma yaratan Doç. Dr. Oytun Erbaş, katıldığı bir programda kendisini savundu.

Virüsün Türkiye'yi az etkileyeceğini savunmuştu... Oytun Erbaş kendisini böyle savundu

Koronavirüs salgınının en başında tartışmalı isimlerinden Doç. Dr. Oytun Erbaş, CNN Türk'te yayınlanan Sorgu Sual programına konuk oldu.

"TÜRK GENİ DEMEDİM"

Pandeminin başında "Koronavirüs Türkiye'de genlerden dolayı salgın yapmaz. Türk geni demedim, Türkiye'de dedim" diyen Oytun Erbaş'a bu sözünün hala arkasında olup olmadığı sorulduğunda "Genetik yapımız farklı, onun için ben Türkiye'de bu kadar büyük bir salgın beklemiyorum dedim" diyerek yanlış anlaşıldığını dile getirdi.

"İNSANLARA MORAL KAZANDIRDIM"

Oytun Erbaş, "Uzmandan çıkan söze inanma eğiliminde olan bizler, sizi dinledik, Türk genimize güvenerek dışarı çıktık. Bunun vebalini nasıl aldınız?" sorusunu "Bunun vebali yok ki! Ben insanlara moral ve motivasyon kazandırdım" diyerek cevapladı.

"MASKE, TAKANI KORUMAZ"

Aslında maskenin takanı korumadığını ifade eden Doç. Dr. Oytun Erbaş, hastalara maske taktıklarını söyledi. Neden fikir değiştirdiği sorulduğundaysa "Sonra her yere yayıldığı için maske takın dedim" diyerek kendini savundu.

 NE DEMİŞTİ?

Fizyoloji uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş, koronavirüs sürecinin başında Türkiye ile ilgili şu yorumlarda bulunmuştu:

"Virüsün Türkiye'ye gelmesi durumunda hızlı bir yayılım beklemiyorum. Burada gen farkı çok önemli. İki tane makale var bununla ilgili. İnsanların genetik özellikleri farklı olduğu için Asyalıları, beyaz ırkı ve siyah ırkı farklı etkilediği çok net olarak biliniyor. Türkler Asya ırkı ama bize biraz da Akdeniz'den de gen gelmiş. Biz biraz Macaristan, Rumen grubundan da gen almışız. Daha karışık bir gen grubuyuz. Ben Türkiye'nin çok az etkileneceğini düşünüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

'MASKE İŞE YARAMAZ' İDDİASI

Öte yandan maske takmanın da hastalığı engellemeyeceğini, hatta nemden dolayı daha fazla yakalanma riskine sahip olunacağını öne süren Doç. Dr. Erbaş, "Bağışıklık sorunu olanlar eğer vak'a çıkarsa evden çıkmasınlar. El yıkaması çok önemli. Ben eskiden ellerimi 3-4 defa yıkarken şu anda 5-6'ya çıkardım. Yanımda kolonya alışkanlığı kazandım. Maske takmaya gerek yok. Çünkü maske nemle ıslanıyor. Virüs üstünde daha çok birikir. Maske bırakın önlemeyi hasta olmayı bile kolaylaştırabilir" şeklinde konuşmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!