Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Verilemeyecek hesabım yok

MANİSA'da silahlı suç örgütü kurup ekmek satışında tekelleşmeye giderek ticaret özgürlüğüne engel oldukları, fırınlardan haraç topladıkları iddiasıyla aralarında Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün'ün de bulunduğu 3'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın görülmesine İzmir 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Başkan Ergün, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini söyleyip, "Verilemeyecek hesabım yok" dedi.

Verilemeyecek hesabım yok

 

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesinde ikinci celsesi yapılan duruşmada, hakkında 'iş ve çalışma hürriyetinin ihlali' ve 'suç işlemek amacıyla örgüt kurma' iddialarıyla 55 yıla kadar hapis cezası istenen Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve 'suç örgütü kurma, yağma, tehdit, rüşvet, hürriyeti ihlal, tüzel kişileri araç olarak kullanmak suretiyle dolandırıcılık, var olan suç örgütleri ile korkutucu güçten yararlanarak yağma' suçlarından 1 ile 55 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanan 3'ü tutuklu bazı sanıklar, avukatları hazır bulundu.

MHP'li Belediye Başkanı Cengiz Ergün, savunmasında, ilk kez mahkeme huzurunda sanık olarak ifade verdiğini, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini söyleyip, "Verilemeyecek hesabım yok" dedi. Şehirlere ekmek girişi ve satışına dair çok net kuralların bulunduğunu belirten Ergün, belediye, Valilik ve Manisa Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak bu kurallara uyulmasını sağlamakla yükümlü olduklarını ifade etti. Ekmek üretimi, dağıtımı ve satışı konusunda Türk Gıda Kodeksi, TSE ve Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara uymayan fırınlara diğer tüm belediyeler gibi denetimlerde bulunduklarını, yürüttükleri bu çalışmaların tamamiyle kanunda tanımlanmış şekilde yapıldığını dile getiren Ergün, sanıklar arasında bulunan bazı fırıncılara çok kez ceza kestiklerini, hatta birine 7 kez ceza yazdıklarını, dolayısıyla aynı suç örgütünde faaliyet bulunmalarının mümkün olamayacağını söyledi.

Diğer sanıklar da üzerlerine atılı suçlamaları redderken, tutuklu sanıklar Aykut Kansız, Arif Erbaşlar ve Yücel Yalçın, tahliye talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verip duruşmayı erteledi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!