Venezuela'da konser savaşı

Muhaliflerin Kolombiya'daki müzik organizasyonuna karşı Maduro yönetimi hafta sonu konserler düzenliyor.

Venezuela'da konser savaşı

Venezuela'da Nicolas Maduro yönetimi, kendini geçici  devlet başkanı ilan eden Juan Guaido'nun destekçisi İngiliz milyarder iş adamı Richard Branson'ın organize ettiği konsere karşı bir konser düzenleyeceğini  açıkladı. 

Venezuela Enformasyon Bakanı Jorge Rodriguez, muhalefetin Kolombiya'nın Cucuta kentinde düzenleyeceği konsere karşı hükümetin cumartesi ve  pazar günleri sınırın Venezuela tarafında konser tertipleyeceğini söyledi.

Rodriguez, konser sırasında Cucuta'daki yoksul Venezuelalılara 20 bin  kutu gıda dağıtılacağını da kaydetti.

Yüz binlerce Venezuelalı göçmenin yaşadığı Cucuta'daki konseri  organize eden Virgin Group'un kurucusu Richard Branson, Venezuela silahlı  kuvvetlerinin, vatandaşların konser için bölgeye ulaşmalarına izin vermelerini  ümit ettiğini söyledi.

Venezuela krizi

Venezuela'da, çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı  Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve  başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay,  Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından  tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela  Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da  gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak  ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela'ya asker göndermeyi seçeneklerden  biri olarak göstermişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!