Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Vatandaşa 'altın' kazık!

Uluslar arası piyasalarda altının ons fiyatında geçtiğimiz haftalarda yaşanan sert düşüş Kapalıçarşı'daki rakamlara pek yansımamıştı.

Vatandaşa 'altın' kazık!

O tarihlerde yetkililer, Darphane'nin taleplere yetişemediğini belirterek, "Fazla mesai yapılıyor, altınlar kuyumculara teslim edilince fiyatlar geriler" açıklamasında bulunmuştu.

Ancak Kapalıçarşı'da benzer sorun yaşanmaya devam ediyor. VatanFinans'a konuşan bir Kapalıçarşı esnafı, "Biz Darphane'ye külçe altın  veriyoruz. Karşılığında çeyrek, Cumhuriyet  alıyoruz. Genellikle biz külçeyi Salı günü teslim ediyorduk. Darphane de Perşembe sarraf altınlarını veriyordu. Ama neredeyse yılbaşından bu yana bu düzen bozuldu. Darphane teslimatları düzenli olarak aksatıyor. Örneğin Cuma gününe kadar Kapalıçarşı, 3 haftadır Darphane'den altın alamıyordu. Alınan altınlar da verilen külçelerin tamamını karşılamıyor. Dolayısıyla  bu gecikmeden vatandaş cezalandırılıyor. Çünkü kuyumcular arzı azalan altını pahalıya satmak zorunda kalıyor. Vatandaş 133 TL'ye alacağı çeyrek altını 145'e alıyor. Kuyumcunun da bir zararı yok. Toptancı da para kazanıyor. Satılan altınlar karşılığında toptancı gidip külçe alıyor. Örneğin çeyrek altın 133 yerine 145 TL'ye satılınca 1.390-1.400 dolardan işlem gören altının onsu toptancıya 1.370 dolara geliyor" dedi.

Darphane'nin Kapalıçarşı'nın talebine gecikmeli olarak yanıt vermesinin nedeni ile ilgili olarak farklı görüşler var. Kimi Darphane çalışanlarının düşük maaş almaları nedeniyle iş yavaşlattıklarını söylüyor kimi de başka taleplere öncelik verdikleri için Kapalıçarşı'ya teslimatların geciktiğini belirtiyor.

Neden ne olursa olsun sonuçta vatandaş alacağı çeyrek altına ederinden 10-15 TL daha fazla ödemek zorunda kalıyor.

VATAN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!