Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Vatandaş zor durumda

Karşılıksız çek sayısı 900 bini, protestolu senet sayısı 1 milyonu geçti. 182 bin kobi kredisini ödeyemiyor

 Vatandaş zor durumda

Vatandaşın bankalara olan borçlarının geri ödenmesinde tekrar sıkıntı başgösterdi. 2012 yılı sonuna gelirken ekonomideki yavaşlama beklenden daha hızlı gerçekleşince, korkulan oldu. Karşılıksız çek sayısı 900 bini, protestolu senet sayısı 1 milyonu geçti. Bankalara borcunu ödeyemeyen kişi sayısı belirgin olarak arttı. Buna göre 3 ayda tüketici kredilerinde 80 bin kişi, kredi kartlarında 120 bin kişi borcunu ödemedi. Son 1 yılda ise 800 bin kişinin kredi kartı patladı. 520 bin kişi aldığı tüketici kredisini ödeyemezken, 180 bin KOBİ'nin bankalardan kullandığı krediler batık hale geldi. 'Tahsili gecikmiş alacaklar' başlığıyla izlenen 'batıklar' kalemi artış trendine geçti. Daha da kötüsü bu artış trendi süreklilik gösteriyor.
Önceki hafta açıklanan yılın 3. çeyreğine ilişkin veriler, ortalama yüzde 2.6 oranında beklenen büyümenin yüzde 1.6'da kaldığını gösterirken, yılsonunda ekonomik büyümenin yüzde 3'ün de altında kalacağını ortaya koymuştu. Hükümet büyüme hedefini aşağı yönlü revize ederek, yıl sonunda yüzde 3.2 büyüme hedeflemişti.

Kredi kartında 800 bin kişi

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Kasım ayı verilerine göre hazırladığı Bankacılık Sektörü raporunda gelişmeleri ortaya koydu. Grafiklerle ortaya konulan son fotoğraf, ekonomideki yavaşlamanın vatandaşın günlük hayatında birebir kendini gösterdiğini de ortaya koydu.

Buna göre gelişmeler şöyle:

TBB'nin raporuna göre, ekonomik yavaşlamayla bankalara borcunu ödeyemeyen kişi sayısı patladı. Kasım ayı itibarıyla, son 3 ayda tüketici kredilerinde 80 bin kişi borcunu ödemezken, yine son 3 ayda kredi kartı borcunu ödemeyen kişi sayısı 120 bin oldu.

Son 1 yılda ise toplam 800 bin kişinin kredi kartı patladı. Yine son 1 yılda 520 bin vatandaş bankalardan çektiği tüketici kredisini geri ödeyemezken, rapor 2011'in son çeyreğinden itibaren borcunu ödemeyenlerin sayısının sürekli arttığını ortaya koyuyor.

182 bin KOBİ'de sıkıntı

Aynı rapor KOBİ'ler için de durumun pek parlak olmadığını ortaya koyuyor. Buna göre 2012 yılı başına kadar sürekli azalan KOBİ'lerin tahsili gecikmiş alacakları, bu yılın başından artma eğilimine girdi. Ancak bu artışın hızı yıl içinde arttı. Gelinen noktada Ekim ayı itibariyle 'tahsili gecikmiş alacaklar' kalemine giren batık kredileri bulunan işletme sayısı 182 bine ulaştı.

Çek ve senet protestoları

TBB raporuna göre, Kasım ayı itibarıyla karşılıksız çek sayısı 900 bin adede çıkarken, protestolu senet sayısı da 1 milyonu geçti. İbrazında karşılıksız çek miktarı da, Kasım ayı itibarıyla 16 milyar liraya yaklaştı. Protestolu senet tutarı ise Kasım ayı itibarıyla 6 milyar lira oldu.

Keskin: Bu tablonun nedeni yavaşlama

TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin, gelişmeyi ekonomideki yavaşlamayla açıkladı. Keskin, "2011 yılında yüzde 2.7 olan tahsili gecikmiş alacakların toplam krediye oranı Kasım ayında yüzde 3'e çıktı. Söz konusu artış ekonomideki yavaşlamanın etkisinden kaynaklanıyor" dedi. Öte yandan Keskin, karşılıksız çeklerle ilgili de "Çekte hapis cezası kaldırıldığı için karşılıksız çek sayısının arttığı söyleniyor. Bizce karşılıksız çek sayısındaki artışın nedeni de ekonomideki yavaşlama" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!