Varlık Fonu Genel Müdürü Sönmez'den Milli Piyango açıklaması

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Sönmez, NTV'nin sorularını yanıtladı. Sönmez, "Milli Piyango'nun sahibi devlettir. Varlık Fonu 47 yıl boyunca lisansı olmaya devam edecek. Hasılat paylaşımına dönük hizmet alım modeli" dedi.

Varlık Fonu Genel Müdürü Sönmez'den Milli Piyango açıklaması

Sönmez'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Varlık Fonu'nun neden kurulduğuna ilişkin tartışmalar hakkında değerlendirme yapan Sönmez şunları söyledi:

"Bu konuda yanlış bir algı var. Sadece cari fazla veren ülkelerde varlık fonu olur algısı doğru değil. Önemli olan fonun kaynağı. Fonun kaynağı petrol fazlası, ihracat fazlası olabilir. Bir de farklı bir model olan varlığa dayalı kalkınma fonu var. Türkiye'deki model değer yaratımına odaklı bir model. Fon stratejik hedeflere katkı sağlamayı hedefliyor. İtalya'nın varlık fonunun genel müdürüyle görüştüm. Büyük bir kadroları yok ama iştiraklerine tamamlayıcı bir fonksiyon görürler. Varlık Fonu kadrosu 40-50 kişi civarında. Şu anki kadromuzu organik bir şekilde büyütüyoruz. Belli bir plan dahilinde büyüdüğümüz için önümüzü görerek her gün bir tuğla kurarak duvarı örmeye çalışıyoruz."

"ŞİRKET HİSSELERİNİN REHİN VERİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Varlık Fonu şirketi hisselerinin rehin verilmesi iddiası üzerine Sönmez, "Gündemimizde varlıkları rehin etme planı yok. Şirket hisselerinin rehin verilmesi söz konusu değil. Alternatiflerden biriymiş ama reddedilmiş" dedi. 

VARLIK FONU NASIL KAYNAK YARATIYOR?

Varlık Fonu'nun nasıl kaynak yarattığına ilişkin konuşan Sönmez, "Bir tanesi borçlanma, diğeri portföy şirketlerinden yararlanma. Milli Piyango'da cirodan fona kaynak akışı olacak. Borçlanmayı da makul şekilde yapacağız. Borçlanmanın maliyeti daha düşük olduğu için sermaye maliyetimizi düşüreceğiz" diye konuştu.  

"MİLLİ PİYANGO'NUN SAHİBİ DEVLET"

Sönmez, Milli Piyango ihalesiyle ilgili şöyle konuştu: "Milli Piyango'nun sahibi devlettir. Varlık Fonu 47 yıl boyunca lisansı olmaya devam edecek. Hasılat paylaşımına dönük hizmet alım modeli. Kamuya sağlanan değer 28,1 milyar TL'dir. Bugünkü cironun üç katı kadar hasılat taahhüdü vermektedir kazanan taraf." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!