Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Van'da 6 ayda 7 karakol kapatıldı

Van Valisi Münir Karaoğlu, 7 karakolun kapatıldığını söyledi.

Van'da 6 ayda 7 karakol kapatıldı

Van Valiliği tarafından yürütülen "Vatandaş memnuniyeti projesi" kapsamında başarılı olan polis ve jandarma personelleri, kent merkezinde bulunan bir otelde düzenlenen törenle ödüllendirildi.

Törende yaptığı konuşmada çözüm sürecinde yeni karakolların yapılmasıyla ilgili protestolara değinen Van Valisi Münir Karaloğlu, yeni karakolların yapılmadığını, eski karakolların yenilendiğini kaydetti.

Son 6 ayda Van'da 7 karakolun kapatıldığını söyleyen Karaloğlu, "Son zamanlarda özellikle yenilenen karakollarla ilgili bir spekülasyon var. 'Terör bitti, çözüm sürecindeyiz. Niye bu karakollar yenileniyor. Neden yapımı durdurulmuyor' deniyor. 2003 ile 2013 arasında Van İl Jandarma sorumluluğunda 15 karakol kapatmışız. 2013 yılında 7 jandarma karakolu kapatmışız. 6 ayda 7 karakol kapattık. İl merkezinde Bardakçı, Bahçesarayda Paşaköy, Gevaş'ta Töreli, Özalp'ta Hacıali, Aşağı Balçıklı, Muradiye'de Gönderme, Gürpınar'da da Zernek karakollarını kapatmışız. Yeni karakol yapılmıyor mevcut karakollar yenileniyor. Devletin imkanları arttıkça, kamu hizmeti sunduğumuz mekanların da niteliği artıyor. Okullarımız, adliye binalarımız yenileniyor. Kamuya hizmet verdiğimiz karakol noklarını neden yenilemeyelim. Oralar, vatan evlatlarımızı iskan ettiğimiz mekanlardır. Onların nitelikleri yaşam koşulları doğrultusunda arttırılmalıdır. Karakollar yenileniyor, buna mecburuz. Bu karakollarda vatanın evlatları kalıyor" diye konuştu.

Bu konuyu doğru yerden tartışmak gerektiğini kaydeden Karaloğlu, "Terör bitse de biz vatandaşa güvenlik hizmeti vermek zorundayız. Buna devam edeceğiz. Vatadaşın can ve mal güvenliğini korumak zorundayız. Bunun için niteliği yüksek jandarma karakolları ve polis merkezlerine ihtiaçımız var. Terör bitti diye, çözüm sürecindeyiz diye, zehir tacirleriyle, uyuşturucu tacirleriyle mücadele etmeyecek miyiz. Gençlerimizi zehirlemelerine, Avrupa gençlerini zehirlemelerine göz mü yumacağız. Sadece Van'da değil her yerde karakollar var ve onlarda yenileniyor" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!