Van'a üç büyük proje

Depremin sarstığı Van'a ''Üç Altın Proje'' geliyor. Van Ticaret ve Sanayi Odası'nın katkılarıyla süren üç proje kente damgasını vurmaya hazırlanıyor.

Van'a üç büyük proje

 "Tuşba Fuar ve Kongre Merkezi" projesi ile bölgeyle beraber tüm komşu ülkelere ihracat yapılmasını sağlayacak olan "Tekstil Kent" projelerinin hayata geçiriliyor olması kent için büyük fırsatlar yaratacak.


GÜNEŞ ENERJİSİ İLE TEKSTİL KENT PROJESİ
Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) öncülüğünde öncelikle ilin kalkınması için, kentin en doğal ve güçlü yönü olan güneş enerjisinden faydalanarak bir enerji santrali kurulması projesi kültürel ve sanatsal altyapıyı güçlendirerek ekonomiye katma değer katacak.

VATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kalkınma Bakanlığı ve Van Valiliği'nin de desteğiyle yapılan ''Üç Altın Proje''nin Van'ı yeniden cazibe merkezi haline getireceğini söyledi.

Nadiroğlu, "Enerji santralı, Fuar ve Kongre Merkezimiz ile Tekstilkent  tarihi kentimize canlılık ve ekonomik güç katacak. KOBİ'ler büyüyecek, istihdam artacak. Yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen, bu şehrin ülkedeki hak ettiği yere gelmesi için başından beri yanımızda bulunan tüm ülke halkına, ilgili tüm bürokrat, siyasiler, işadamlarına teşekkür ve minnetlerimizi sunuyoruz" dedi.

TUŞBA FUAR VE KONGRE MERKEZİ PROJESİ
Öte yandan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinasyonunda yürütülmekte olan Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında  "Tuşba Fuar ve Kongre Merkezi" projesi Kalkınma Bakanlığı'nca onaylandı.

Tuşba Fuar ve Kongre Merkezi Projesi kapsamında, Van-Erciş karayolu üzerinde, şehir merkezine 13 km mesafede yer alan Organize Sanayi Bölgesi içinde inşa edilmesi planlanan fuar ve kongre merkezi ile bölgemize sosyo-ekonomik bir canlılık getirilmesi hedeflenmekte. Projenin tamamlanması ile Van ilinin, komşu ülkelerin de daha yoğun katılımını sağlayarak bölgenin fuar merkezi haline getirilmesi planlanmaktadır.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!