Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Vali Tuna, Devrim'in direksiyonuna geçti

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı'yı makamında ziyaret etti. Ardından lokomotif fabrikasında gezerek incelemelerde bulunan Vali Tuna, ziyaret sırasında, Türkiye'nin ilk yerli otomobili olan 'Devrim' otomobiline bindi. Direksiyon başına geçen Vali, 'Devrim'i uzun süre inceledi.

Vali Tuna, Devrim'in direksiyonuna geçti

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren TÜLOMSAŞ Genel Müdür Hayri Avcı, kurumun 1894 yılında kurulan ve Türkiye'nin tek lokomotif tedarikçisi olduğunu söyledi. Dünyada aynı zamanda 24 lokomotifi revize eden başka bir fabrika bulunmadığına vurgu yapan Avcı, "Kurumumuz, 2015 TÜLOMSAŞ vizyonu gereğince dünyanın önde gelen firmalarından birisi olan General Electric (GE) ile uzun süreli stratejik işbirliğine gidilmesi için faaliyetler başlattı. GE firması ile stratejik ortaklık anlaşması imzalandı. Hedefimiz, Ortadoğu ve Balkanların uzman kuruluşu olmak ve bir dünya markası haline gelmektir." dedi.

Vali Tuna ise ilerlemiş teknolojisi ve üretimdeki yetenekleri sebebiyle demiryolu sanayimizin ilklerinden birisi olan TÜLOMSAŞ'ın Eskişehir'in sanayisine büyük katkı sağladığını kaydetti. Vali Tuna, bir kamu kuruluşu olarak geleceğe dönük yaptıkları çalışmalarla TÜLOMSAŞ'ın parlayan bir yıldız olduğunu vurguladı.

DEVRİM'İ İNCELEDİ

Vali Tuna, ziyaret sırasında, dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in talimatlarıyla 1961 yılında TÜLOMSAŞ atölyelerinde üretilen ve kurumun bahçesinde sergilenen Türkiye'nin ilk yerli otomobili Devrim'i inceledi. Devrim'e binerek direksiyon başına geçen Vali Tuna, Genel Müdür Avcı'dan Devrim'in yapım aşaması, özellikleri ve sonrasındaki süreçle ilgili bilgiler aldı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!