Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Vali, o belgesel için ne dedi?

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, National Geographic'te yayınlanan belgeselde İstanbul'un eleştirilmesi ile ilgili olarak, "Dünyanın her yerinde görülebilen bu tür olumsuzlukları makul karşılamamız söz konusu olamaz. Bu tür kişilere karşı yoğun mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Vali, o belgesel için ne dedi?

Vali Mutlu, yayınlanan belgeselin turistlerin İstanbul ilgisini etkilemeyeceğini de ifade etti.

5. Ulaşım Sempozyumu'na katılan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, gazetecilerin National Geographic'te yayınlanan ve İstanbul'da gelen turistlerin dolandırılmasını konu alan belgeselle ilgili sorularını yanıtladı. İstanbul'un dünyanın en önemli cazibe merkezlerinden biri olduğunu söyleyen Mutlu, "Dünyada 'İstanbul zamanı' diye bir İstanbul markası konuşuluyor. Turizmdeki gelişmemiz ülkemizin önemli bir gurur kaynağı. Şehrimizin bir tarih kültür şehri olarak göstermiş olduğu performans gelecek için hepimizi ümitlendiriyor. Her yıl çok daha fazla turist ülkemizi ziyaret ediyor" dedi.

National Geographic'te konu edilen olumsuzlukların zaman zaman yaşandığını söyleyen Mutlu, "Olumsuzlukların giderilmesi konusunda gelen misafirlerimizin daha rahat etmeleri, bu şehri daha rahat gezmeleri, en kaliteli hizmetleri almaları hepimizin arzusu. Bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Başta eğitim faaliyetleri noktasında çaba sarf ediyoruz. Bir takım eksiklikler çok az sayıda da olsa mümkündür. Dünyanın her yerinde de görülebiliyor. Dünyanın her yerinde görülebilen bu tür olumsuzlukları şehrimizde de az da olsa görülebiliyor olmasını makul karşılamamız söz konusu olamaz. Tek bir vaka dahi olsa bunlar bizlere iletildiğinde bütün turizm departmanlarımız bu konuların sonuna kadar takipçisi olurlar. Farklı yerlerde bu tür hadiseler olabilir. Ülkemize gelen her turiste şikayeti olduğu takdirde nerelere müracaat etmesi gerektiği konusunda bilgi verilir. Bu tür problemler elbette söz konusu olabilir, şikayet edilmesi halinde yasal işlemler takip edilebilir. Böyle bir problemden bahsediliyor. Şunu söyleyeyim. Her yıl İstanbul'umuza gelen turist sayıda ciddi artış yaşanıyor. Bu da büyük oranda gelen turistlerin memnuniyetini gösterir. Olumsuz vakalarla da mücadele etmeye devam edeceğiz. Arada yanlış yapan, kişisel menfaatlerini ülkenin menfaatlerinden önde tutan kişilere, firmalara karşı da yoğun mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

Vali Mutlu, yayınlanan belgeselin Türkiye'nin imajını nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine şunları söyledi:
"Bu tür çıkan haberler elbette bizleri üzer. Ama İstanbul'u gezen milyonlarca turist üzerinde olumsuz bir tesiri olmaz. Ama bizim için de bu elbette ki takibi gerektiren konulardan biridir. Türkiye'nin reklamı, İstanbul'un reklamı bu tür olumsuz görüntülerle sarsılmaz."
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!