VALİ'DEN ÖNCE MÜJDE SONRA FIRÇA

Kozahan'da düzenlenen Kültür ve Turizm Haftası etkinliklerinde Vali Şahabettin Harput, Bursa'ya Türkiye'nin en büyük termal tatil köyünün yapılacağı müjdesini verirken, yabancı isim kullanan firmalara da fırça attı.

VALİ'DEN ÖNCE MÜJDE SONRA FIRÇA

KOZAHAN'DA TURİZM COŞKUSU - FOTO GALERİ

Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

Bursa'da Kültür ve Turizm Haftası Kozahan'da coşkuyla kutlandı. Törende konuşan Vali Şahabettin Harput, turizm konusunu gündemin birinci maddesine taşıdıklarını belirterek, "Bursa hızla büyüyor. Bir yandan Bursa'da artık sanayi olmasın istiyoruz. Diğer yandan göç eden binlerce vatandaşımıza iş arıyoruz. Bu sorunların çözümünde lokomotif turizm sektörüdür. Dünyadaki 1 trilyon dolar turizm pastasından Türkiye 21 milyar dolar pay alıyor. Bazı şehirlerin denizi var, yüzbinlerce turist gidiyor. Bazı şehirlerin sadece tarihi var. Bursamızın ise hem denizi, hem tarihi, hem kültürü, hem de sıcak su termali var. Otellere sıcak su vermeye başladık. Bursa'da Türkiye'nin en büyük termal tatil köyünü kuruyoruz. İnşallah bu proje ile Bursa'ya akın akın turist yağacak" dedi.
Bursa'nın turist sayısında yüzde 30 artış sağladığının altını çizen Vali Harput, 2023 yılında 5 milyon turist hedeflediklerini kaydetti.
Bursa ile İstanbul arasının 1 saate düşürüleceğini belirten Harput, "İstanbul ile çok önemli projelere imza atıyoruz. Bu projelerle İstanbul Bursa ile rahatlayacak. Bursa da İstanbul ile güçlenecektir. Uyguladığımız proje Bursamıza güç katacak" diye konuştu.
Bursa'da firma ve işletmelerin Türkçe isim kullanmaları yönünde talimatları olduğunu dile getiren Vali Harput, "Görüyorum ki bu söz tutulmuyor. Burası tarihi bir mekan, Kozahan. Full Cafe diye yer açılmış. Nedir Full Cafe? Neden kendi Türkçemizi kullanmıyoruz. Bursa'da yabancı isim kullanmayacağız diyoruz. Hala yabancı isimler kullanıyoruz. Buraya gelen bir turist, tarihi bir mekanda yabancı isimler değil, kendi kültürümüzü simgeleyen işletme isimleri görmeli" dedi.
Bursa Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Gedik ise, "Kültürel değerler hepimizin ortak malıdır. Turizm gibi sınır tanımayan sektörün yönlendirilmesi üzerinde durulacak politikalarla mümkündür. 800 yıllık tarihiyle Bursamızın altında ve üstünde bulunan ne varsa hepsi bize emanettir. Bursa turizmde sadece Türkiye'deki değil dünyadaki bütün insanları ağırlamaya hazırdır" diye konuştu.
Konuşmaların ardından turizm haftası yarışmasında dereceye giren öğrencilere Vali Harput tarafından cep telefonu hediye edildi. Harput ayrıca, Kültür ve turizme katkılarından dolayı bazı kurum temsilcileri ve firma sahiplerine teşekkür belgesi verdi.
Karagöz-Hacivat oyunu ile Halk oyunları gösterileri nefes kesti. Turizm simgesi olan Bursa Plato Vali Harput ve protokol üyeleri tarafından kurdelası kesildi.
Törene Vali Harput'un yanı sıra, Büyükşehir Başkan Vekili Atilla Ödünç, Bursa Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Gedik, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ile protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!