Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Uzun ömrün sırrı

Türkiye'de hayatı sonlandıran en ölümcül hastalıkları ve şifa olan besinler.

Uzun ömrün sırrı

Ölüm ve hastalık raporlarına göre Türkiye'de en sık rastlanan ölüm şekillerini incelediğinde ilk sıra kalp krizinin oluyor. Bu rahatsızlığı felç, akciğer kanseri, prostat kanseri gibi kanser türleri izliyor. Bilim adamları bu ölümcül hastalıklara karşı hangi besinin çok iyi geldiğini de belirtiyor. İşte Türkiye'de can alan hastalıklar ve çareleri.

1- Kalp hastalıkları (Çay)
Her üç saniyede birisi kalp rahatsızlığı nedeniyle yaşamını yitiriyor. Uzmanlar bu ölümlerin yüzde 80 oranında önlenebileceğini düşünüyor. Günde iki bardak çay içmek ise kalp hastalığı riskini yüzde 25 oranında azaltıyor.

2- Felç (Ispanak)
Erkeklerin beşte biri felç geçiriyor. Bunların ise yarısından fazlası ölümcül oluyor. Ispanak yiyenler yüzde 30 oranında felçten uzak duruyor.

3- Akciğer kanseri (Fındık)
Rakamlara göre akciğer kanseri diğer kanser türlerinin en ölümcül olanından iki kat daha ölümcül. Sigaraya yanaşmayanlar yüzde 90, içmeyi bırakanlar ise yüzde 70 oranında akciğer kanserine yakalanmıyor. Fındık yemek ise riski yüzde 48 azaltıyor.

4- Bağırsak kanseri (Su)
En ölümcül üçüncü kanser türü. Ama erken teşhiste iyileşme imkanı çok yüksek. Obezite riski yarı yarıya artırıyor. Bol su içip az yemek ise bağırsaklarınızı 20 oranında sağlıklı tutuyor.

5- Solunum yolu hastalıkları (Kivi)
Her yıl bronşit, zatürree gibi solunum yolu hastalıklarından 3 milyon kişi ölüyor. Kivi mucizevi bir şekilde solunum sisteminizi yüzde 38 oranında koruyor. Hiç içmeseniz bile pasif yolla sigara solumak ise hastalık riskinizi yüzde 26 artırıyor.

6- Prostat kanseri (Acı biber)
Erkeklerin prostat kanserine yakalanma oranı akciğer, bağırsak ve beyin kanserine yakalanma oranlarının toplamından daha fazla. Düzenli cinsel yaşam yüzde 34 ve acı biber ise yüzde 20 oranında prostat kanserini önlüyor.

7- Karaciğer rahatsızlığı (Sebze)
İçki içenlerin karaciğer sorunu çekmesi kaçınılmaz. Bu durum çoğunlukla ise ölümcül olabiliyor. İçki içmeyenler yüzde 85, bırakanlar ise yüzde 60 oranında karaciğerini temiz tutuyor. Vejetaryen beslenmek ise riski yüzde 36 azaltıyor.

8- Böbrek hastalığı (Somon)
Tek böbrek işinize yarayabilir ama 1970'den beri böbrek yetmezliğinden ölenlerin sayısı her yıl iki katına çıkıyor. Bol su içmek böbreğinizin sağlıklı kalmasını yüzde 80 oranında garanti ediyor. Somonda bulunan vitamin böbreklerinizi yüzde 70 oranında koruyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!