Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Üzüldük!

Başbakan Yardımcısı Atalay, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ile 9 BDP'li vekilin dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik fezlekeye ilişkin açıklama yaptı.

Üzüldük!

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye, Katar ve Dominik Cumhuriyeti işbirliğiyle ilki 2011'de Doha'da organize edilen Uluslararası Hopefor Girişimi'nin ikinci konferansının açılış oturumunun ardından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Atalay, bir gazetecinin Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ile 9 BDP'li vekilin dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik fezlekeyi hatırlatması üzerine, parlamentonun ve bütün partilerin parlamentoda özgürce çalışmasının önemli olduğunu vurguladı. Türkiye'de parlamentonun ciddi bir temsil gücüne sahip olduğunun altını çizen Atalay, ''Her kesimin, her düşüncenin temsil edildiği, her partinin ciddi temsil gücünün olduğu bir parlamento. Dileğimiz düşünce ve fikir bazında bu parlamentoda herşey konuşulsun ve Türkiye'nin bütün sorunları bu parlamentoda çözülsün'' dedi.

Atalay, millet iradesine çok önem verdiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Parlamentonun sağlıklı işlemesi gerçekten çok önemli. Her parti olsun, her konuşma orada yapılsın ve Meclis kürsüsünün dokunulmazlığı sürsün. Meclis kürsüsünde herşey konuşulabilsin, Meclis çatısı altında herşey konuluşabilsin. Ama şu gündeme gelen fezleke ve dokunulmazlık konusu, düşünce ve siyasi faaliyetle ilgili şeyler değil. Niçin bunlar gündeme geldi? Ben dokunulmazlıklarla ilgili ifadeden ziyade şunu söylemek istiyorum: Bu dokunulmazlıkları gündeme getiren, savcıları çalışmaya sevk eden vesile, milletvekillerinin teröristlerle gidip buluşması, onlarla kucaklaşmasıdır. Tam da şehitlerimizin geldiği günlerde, askeri şehit eden teröristlerle milletvekilleri gidip kucaklaşıyorlar. Bu görüntü Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Herkesi, hepimizi üzdü. Böyle birşey olamaz. İkincisi ise yakın günlerde bir milletvekili yine aynı partiden, milleti silahlanmaya davet ediyor. Bunlar siyasi çalışma değil, bunlar siyasetin dışında birşey. Onun için savcılar bu konuda harekete geçiyor. Savcıların görevidir. Savcıları birisinin göreve çağırması gerekmiyor.''

Beşir Atalay, bundan sonrasının Meclis'in takdiri olacağını kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!