Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Uzaktan eğitim yeniden başlıyor (ÖZEL HABER)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un imzasıyla 81 ile 'Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesi' konulu genelge gönderilerek, uzaktan eğitim faaliyetlerinin nasıl yürütüleceğine ilişkin detaylar iletildi. Gönderilen genelgede, 4 Ocak'a kadar yüz yüze veya uzaktan olmak üzere hiçbir sınavın yapılmayacağı bildirildi. Uzaktan eğitim süreci hakkında merak edilenleri ve bu eğitimlerin daha verimli olabilmesi için yapılabilecekleri Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy ile konuştuk. Toy, "Okullar hazırlıksız bir şekilde yüz yüze eğitime başladığı için ne yazık ki artan vaka sayılarıyla birlikte yeniden uzaktan eğitime geçme kararı alındı. Elbette eğitim de sağlık kadar önemli bir hak fakat sağlıklı koşullarda ve sağlıklı bireylerle yapılabilir" diyerek eğitimde sürecin iyi yönetilmediğine dikkat çekti.

Uzaktan eğitim yeniden başlıyor (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Koronavirüsle mücadelemiz sürerken maalesef vaka sayıları artışa geçmiş durumda.

Getirilen ek kısıtlamalarla ve alınan tedbirlerle salgın yeniden kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Yeni koronavirüs tedbirleri sonrasında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmi, özel, örgün ve yaygın eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitimle devam edileceğini açıklamıştı.

Konu hakkında merak edilenleri ve sürecin daha verimli geçmesi için neler yapılması gerektiğini Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy anlattı. Toy, yüz yüze eğitime yeterince tedbir alınmadan geçildiğine ve bu yüzden yeniden uzaktan eğitime geçmek zorunda kalındığına dikkat çekti.

Sürecin iyi yönetilmediği vurgusu yapan Yeliz Toy, "Okullar hazırlıksız bir şekilde yüz yüze eğitime başladığı için ne yazık ki artan vaka sayılarıyla birlikte yeniden uzaktan eğitime geçme kararı alındı. Elbette eğitim de sağlık kadar önemli bir hak fakat sağlıklı koşullarda ve sağlıklı bireylerle yapılabilir. Hükümet bu süreci iyi yönetemedi. Okullarda yeterli tedbir alınmadı, yeterince personelle çalışılmadı, okulların temizlik ihtiyacı bile karşılanmadı hal böyle olunca ne yazık ki yine hazırlıksız şekilde uzaktan eğitime geçmek zorunda kaldık. Diliyoruz ki bu defa geçen sefer yapılan hatalar yapılmaz ve uzaktan eğitim süreci biraz daha iyi yönetilebilir. Biz konuyla ilgili raporlarımızı bakanlığa ulaştırdık ama ne yazık ki yanıt bulamadık" şeklinde konuştu.

"MUHAKKAK DERS SAATİ SÜRELERİ KISALTILMALI VE DERS SAYILARI AZALTILMALI"

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, uzaktan eğitimin verimli olabilmesi için neler yapılabilir sorusuna ise, "Baştan beri fırsat eşitliği olması gerektiğini söyledik. Yani tüm öğrencilerimizin uzaktan eğitime erişebilmesini istiyoruz. Bunun için de uzaktan eğitimin temel aracı olan internet, tablet, bilgisayar gibi cihazların temininde muhakkak kolaylık sağlanmalı. İhtiyaç sahibi her öğrenciye tablet dağıtılabilir, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin ücretsiz ve sınırsız olarak internete erişimi sağlanabilir ya da cihaz alırken tüm eğitim çalışanları ve öğrenciler vergiden muaf tutulabilir. Bunun yanı sıra öğrencilerimiz pedagojik açıdan çok yoruldu. Uzun ders saatleri boyunca bilgisayar başında kaldılar. Bu süreçte muhakkak ders saati süreleri kısaltılmalı ve ders sayıları azaltılmalı. Aynı zamanda öğretmenlere de eğitim öğretim faaliyeti dışında istekleri olmadan herhangi bir görev verilmemeli." yanıtını verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!