Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

UYUYAN DEV TURİZMİ UYANDIRALIM

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, Bursa'nın misafirperverliğinin çok güzel olduğunu ifade ederek, "Bursalılar, gelen turiste para bırakacak obje gözüyle değil, evlerine gelen misafir gözüyle bakıyor" dedi.

UYUYAN DEV TURİZMİ UYANDIRALIM

Arınç, Bursa Valiliği'nin TÜRSAB iş birliğiyle düzenlediği 'Bursa-İstanbul destinasyon projesi' toplantısına katıldı. Konuşmasında, meclis başkanlığı döneminde Japonya'ya resmi ziyarette bulunduğunu anlatan Arınç, imparatora takunya ve leğen ile Hereke halısı hediye ettiğini belirtti. Bursa'nın küçük kapasite ile turizme açıldığını anlatan Devlet Bakanı Arınç, "Bunda tanıtım eksiklikği olduğunu düşünüyorum. Vali Harput, bu eksikliği görmüş, üzerinde çalışmış. Bu konuda çalışma grubu kurulacak. Bursa'nın kendi kaynaklarını daha rantabl kullanarak turizmi yükselteceğiz. Bursa'nın ev sahipliği çok yüksek. Herkesin yüzü gülüyor. Misafirperverliği çok iyi. Belki bu başka yerlerde daha azdır. Gelen turiste para bırakacak obje gözüyle değil de evlerine gelen misafir gözüyle bakıyor. Bursa'nın büyük bir dev olduğunu, bu devin uyandırılması gerektiğini düşünüyorum. Sizlerin bize bu konuda yol göstereceğinize inanıyorum. Ben tüm imkanları kullanacağım. Ama bize yolu siz göstereceksiniz. Bursa müthiş bir kongre merkezi olabilir. Merinos'ta o kadar farklı mekanlar var ki, bir insanın Bursa'yı tercih etmemesi için buradan habersiz olması lazım. Ulaşımda havaalanımız rantabl çalışmıyor. THY ve özel havayollarıyla çalışma yapacağız. Hem yurtiçi, hem de yurtdışına seferler koyacağız. Ne olursa olsun mutlaka olması lazım. Bursa hava ulaşımı bakımından Türkiye ve dünyaya kapalı. Hem Yenişehir, hem de Yunuseli'ni harekete geçireceğiz" şeklinde konuştu.
"2023 HEDEFİMİZ 50 MİLYON ZİYARETÇİ, 50 MİLYAR DOLAR GELİR"
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye'nin gücünü bilemediğimizi ifade ederek, "Eskiden öne çıkamıyorduk. Şimdi herkesi yanımıza alıyoruz. Türkiye artık karar verenler listesinde. Lübnan'da, Hırvatistan'da, Balkanlar'da Türkçe konuşuluyor. 2013-2014 yılına randevu veren bir ülke haline geldik. Ulaşım kolay, hızlı tren devreye girecek. Toplu taşıma da çok önemli. AB bize zaman zaman vize bakımından sıkıntı çektirmekte. Ama Türkiye o eski Türkiye değil. İleride o ülkelere vize koyacak pozisyona gelecektir. Bir ayinle Türkiye'ye bir zarar gelmez. Gelsinler, ayinlerini yapsınlar. Biz inançlara saygılıyız. İnanç turizmi Türkiye'nin ufkunu açmıştır. İstanbul tükenmiş, nefes alacak yer artık Bursa'dır. 3 aya sıkışan bir Uludağ değil, 11 ay hizmet vermesini istiyorum. Uludağ 3 ay çalışacak bir yer değil. Sağlık turizminde 55 milyar Euro'luk bir pazar var. Bursa da bu pazardan pay almak zorundadır. Her şeyi olan Bursa'nın sadece tanıtım eksikliği var. Biz 2023 yılı hedefimizi koyduk. 50 milyon ziyaretçi 50 milyar dolar gelir" dedi.
"BURSA TURİZM AÇISINDAN OLMASI GEREKEN YERDE DEĞİL"
Vali Şahabettin Hartup, Osmanlının iki tarihi başkenti arasındaki iş birliğinin adımlarını attıklarını ifade ederek, "Bu iş birliği, hem Türkiye'ye, hem iki bölgeye önemli kazançlar sağlayacak. Ülkemiz, dünyadaki 29 milyon turistle 7. sıradadır. Son zamanlarda çok önemli mesafe kat ettiğini gururla söyleyebilirim. Son yıllarda her bakımdan bütün dünyanın imrendiği bir turizm canlılığını yaşamaktayız. Hükümetimizin desteğiyle turizm patlama yaşanmıştır. 30 yılda yaklaşık 270 milyar doların katkı sağlanmıştır. Antalya'nın 10, İstanbul'un 8.5, Muğla'nın ise 6 milyon turisti ağırlayarak çok ciddi bir lokomotif görevi yapmaktadır. Bursa'nın turizm acısından olması gereken yerde olmadığını belirtmek istiyorum. Bursa'da dağ, deniz, termal, tarih, kültür, her şey var. Ama Bursa'da turizm istediğimiz yerde değil. Sanayileşme ile birlikte Bursa'da turizm gölgede kaldı. Turizmi Bursa gündeminin birinci sırasına almalıyız. Bursa'da turizmde farkındalık başlamıştır. Bursa, İstanbul'a değer katacaktır" diye konuştu.
"BURSA'NIN NİMETLERİNİ İYİ DĞERLENDİRMEK İSTİYORUZ"
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, krizlerden en çok etkilenen şehrin Bursa olduğunu, bu yüzden turizmin son yıllarda gerilediğini ifade ederek, "Bursa'daki oteller, konaklama tesisleri, sanayiciler ve tüccarlar tarafından kullanılıyor. Turist göremiyoruz. Biz Bursa'nın nimetlerini en iyi şekilde değerlendirelim istiyoruz. İstanbul'un gölgesinde kalan Bursa'yı öne çıkaralım. Alt yapı konusunda gerekli yatırımı yapıyoruz. Bursa'nın tarihi eserlerinin canlandırılıp, fonksiyon kazandırılması için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.
Toplantıya kurum müdürleri, seyahat acenteleri yetkilileri ve otelciler katıldı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!