Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Uyuşturucuda yeni tuzağa dikkat'

UYUŞTURUCU Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM) Başkanı Dila Tezemir, ayakta tedavi olan hastalara yoksunluk sağlaması amacıyla verilen ilacın kullanımında sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti, önlem alınması gerektiğini söyledi.

'Uyuşturucuda yeni tuzağa dikkat'

 

Yazılı açıklamada bulunan Dila Tezemir, toplum olarak bu konuda yeterli bilincin yerleşmediğini söyledi. Tezemir, "Bunun en basit örneği Sağlık Bakanlığımıza bağlı hastaneleri ve üniversitelerin psikiyatri klinikleri, yoksunluk etkisini gideren ilaçlarla yapmaya gayret ediyor. Bu ilaçlar hastaneler de yatanlar için düzenli kullanıldığında oldukça faydalı oluyor, ancak ayakta tedavi olan hastalarda durum ise içler acısı" dedi.

AMATEM ve ÇEMATEM'e müracaat eden bağımlıların, öncelikle idrar testlerinden geçirildiklerini, madde kullanmadıkları tespit edilirse kendilerine kırmızı reçeteyle piyasa değeri 300 lira olan 'suboksan' isimli ilaçlar yazıldığını anlatan Dila Tezemir şunları kaydetti:

"Birkaç farklı dozaj türü olan bu ilaçlar maalesef sentetik uyuşturuculardan üretiliyor ve bu ilaçlar içlerine konulan farklı maddeler nedeniyle bağımlıda uyuşturucu etkisi yaparken, yoksunluk etkisini azaltıyor. Bu ilaçları alanlardan bazı hastalar, ilaçları kapsüllerinden boşaltarak eroini kullandıkları gibi burundan veya damar yollarından alabiliyorlar. Ancak daha vahim bir durum ise kullanıcıları hastane kapılarında bekleyen torbacılar. Zira onlar bağımlıya ilaç verildiğini fark edince karşılığında uyuşturucu madde verip kandırarak ilaçları ellerinden alıyor ve özellikle denetimli serbestlikten yararlanan bağımlılara fahiş fiyatlarla pazarlıyorlar."

AİLELERE UYARI

Bu konuda aileleri de uyaran Tezemir şöyle dedi:

"Bağımlılar kullandıkları maddelerin keyfini sürerken, siz kendinizi tehlikeye atmayın ve adli makamları mutlaka bilgilendirin. Uyuşturucuların etkisiyle her türlü hissiyatını kaybeden ve her biri yoksunluğun etkisiyle birer yalancı, hırsız, gaspçı olabilecek bağımlılara lütfen güvenmeyin ve ilaçlarını aldıklarında yanlarında bulunun. İlaçlar alındığında her ne yaparlarsa yapsınlar kendilerine teslim etmeyin ve azaltarak düzenli bir şekilde kullanmalarını takip edin. İlaçları gözünüzün önünde almalarını sağlayın."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!