Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Uyumlu mahkuma 'müze gezisi' ödülü

ALANYA L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'nun açık bölümünde kalan mahkumlardan uyumlu olanlar, 'Müzeler Haftası' dolayısıyla Alanya Arkeoloji Müzesi'ni gezdi. Geziye 40 mahkum katıldı.

Uyumlu mahkuma 'müze gezisi' ödülü

Sanat tarihçisi Faruk Yılmazer, müzenin konferans salonunda Alanya Kalesi ve ilçenin genel tarihçesi hakkında slayt gösterisi eşliğinde mahkumlara bilgi verdi. Arkeolog Gülcan Demir de mahkumlara müzeyi gezdirdi ve eserler hakkında bilgi sundu. Eserleri inceleyen mahkumlar, merak ettikleri konularda soru yöneltti.

Cezaevi Müdürü Sabri Karataş, etkinliğin, mahkumların sosyal ve kültürel yönden kendilerini geliştirebilmeleri ve yaşadıkları şehrin tarihini öğrenmeleri amacıyla düzenlendiğini söyledi. Karataş, "Cezaevi faaliyetlerinde uyumlu çalışan mahkumlardan bir kısmını ödüllendirdik. Mahkumları sosyalleştirmek için zaman zaman futbol ve sinema izlemeye götürüyoruz. Bundan sonra da çeşitli kültürel ve sosyal etkinliklere dahil edeceğiz" dedi.

KÜLTÜR VARLIKLARININ ÖNEMİ ANLATILDI

Her yıl Müzeler Haftası'nda cezaevinde seminer verdiklerini, bu yıl ise etkinliği müzede gerçekleştirdiklerini söyleyen Müze Müdürü Seher Türkmen ise şöyle konuştu:

"Kültür varlıkları kaçakçılığının önlenmesi, Türkiye'de müzeciliğin gelişimi konularında cezaevinden gelen misafirlerimize bilgi verdik. Daha sonra müzeyi gezdirdik. Amacımız herkese kültür varlıklarının korunması bilincini kazandırmak ve gelecek nesillere aktarılması için vatandaşın neler yapması gerektiğini anlatmak."

Cezaevi İdari ve Gözlem Kurulu kararıyla infaz koruma memurları gözetiminde müzeye getirilen mahkumlar, Arkeoloji Müzesi'ni gezdikten sonra cezaevine döndü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!