Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Uygurlar'a Çin ayrımcılığı

Doğu Türkistan'da yaşayan Uygurlar, kendi ülkelerinde Çinli yöneticiler ve işverenler tarafından ayrımcılığa maruz bırakılıyor

 Uygurlar'a Çin ayrımcılığı

Doğu Türkistan'da, bölgeye göçle gelen Çinli yetkililer ve işverenler işgücü pazarında etnik Han grubunu kayırırken, Uygur Müslümanların ise ayrımcılıkla karşılaştığı bildiriliyor. Çinliler Müslümanlara yalnızca düşük ücretli ve düşük statülü işler veriyor.
Avustralya'da bulunan Melbourne Üniversitesi tarafından yayınlanan araştırmada, Han Çinlilerinin eğitim, sağlık ve kamu yönetiminde nüfus oranlarının üstünde yer alırken, Uygurların yüzde 80'inin tarım alanında çalıştığı belirtiliyor.

Resmi rakamlara göre Çin'de yaklaşık 8 milyon Uygur Türk'ü yaşıyor. Devlet desteği altında Doğu Türkistan'a göç eden Çinliler ise Uygurların toplumsal ve siyasi konumunu giderek tehdit ediyor. Buraya göç etmek isteyen Çinliler devlet tarafından ulaşım, sigorta, konut ve iş bulma veya kurma yardımı görüyor.

Bölgede yaklaşık 1,5 milyon işsiz Uygur'un olduğu tahimin ediliyor. Bütün bunları protesto eden Uygurlar ise katlediliyor. 2009'dan bu yana düzenlenen kitle gösterilerinde toplam 194 kişi hayatını kaybetti.

Öte yandan, Çin'in altıda birini kaplayan Doğu Türkistan'da zengin petrol ve doğalgaz kaynakları olduğu biliniyor.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!